O pracach donosi Polska Agencja Prasowa (PAP), która powołując się na słowa Magdaleny Kierzkowskiej, rzeczniczki prasowej Urzędu Morskiego w Gdyni, podkreśla, że inwestor nadal czeka na wydanie decyzji środowiskowej. Procedura wymaga jeszcze uzyskania pozwolenia wodnoprawnego oraz decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji.


Jak wyjaśnia przedstawicielka gdyńskiego urzędu morskiego, rozstrzygnięto przetarg na wykonanie badań ferromagnetycznych. Będą one realizowane na wodach Zalewu Wiślanego, na trasie planowanego toru podejściowego do portu w Elblągu. Ich celem jest zlokalizowanie potencjalnych niewybuchów i innych obiektów metalowych. Inwestor ma już także za sobą postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentacji geologicznej oraz powierzchniowe badania archeologiczne na części lądowej.


Przekop Mierzei Wiślanej to jeden ze strategicznych projektów rządowych, w ramach którego na wysokości miejscowości Nowy Świat powstać ma nowy tor wodny o długości 22 km i szerokości od 60 do 120 m. Jego trasa prowadzić ma przez Zalew Wiślany oraz rzekę Elbląg, a droga połączy porty Trójmiasta z portem morskim w Elblągu (i skróci podróż między nimi o 94 km). Realizacja inwestycji pozwoli wpływać do elbląskiego portu jednostkom o zanurzeniu do 4 m. Całe zadanie ma być zrealizowane do 2022 r.

Projekt wzbudza sporo kontrowersji. Wątpliwości dotyczą m.in. aspektów środowiskowych, w tym wpływu inwestycji na obszary Natura 2000, ale także „kolizji” z innymi przedsięwzięciami prowadzonymi w regionie, m.in. budową gazociągu w kierunku Krynicy Morskiej. Sceptycznie do projektu nastawieni są także władze tego miasta, a także pobliskich Kątów Rybackich – obawiają się oni, że budowa, a później funkcjonowanie kanału żeglugowego odstraszy turystów i zanieczyści wody.


Jednym z głównych przeciwników przekopu mierzei jest zarząd woj. pomorskiego, który wielokrotnie wskazywał na braki merytoryczne dokumentacji projektowej i niedoszacowanie kosztów (wartość inwestycji określono na około 880 mln zł).

Przeczytaj także: Przekop Mierzei Wiślanej: zarząd woj. pomorskiego ma wiele uwag do projektu