W krajach, w których infrastruktura jest gorzej rozwinięta, głównym celem podejmowanych działań inwestycyjnych jest poprawa interoperacyjności infrastruktury kolejowej na szczeblu międzynarodowym. Czynione jest to poprzez harmonizację wymagań: wprowadzane są odpowiednie rozporządzenia i wymagania normatywne.

Główne problemy w projektowaniu geotechnicznym nasypów kolejowych mają związek z wymaganiami odnoszącymi się do niezawodności, warunków obciążeń, geometrii, a także zakresu niezbędnego rozpoznania geotechnicznego, aby możliwe było podejmowanie świadomych decyzji w związku z przyjmowanymi rozwiązaniami projektowymi – wyjaśniają Godlewski i Bogusz. Jak dodają, w referacie przedstawione zostaną kluczowe wymagania dotyczące projektowania geotechnicznego nasypów kolejowych, szczególnie w odniesieniu do ich stateczności oraz zachowania użytkowalności linii w kontekście poprawnie dobranych i wykonanych badań podłoża i podtorza.

Obrady konferencyjne odbędą się w dniach 5–6 grudnia, natomiast 4 grudnia zorganizowane zostaną warsztaty tematyczne. Wśród tematów, które poruszane będą podczas sesji referatowych i dyskusji, znajdą się m.in. projektowanie geotechniczne, wykonawstwo robót geotechnicznych, kontrola robót geotechnicznych. Ponadto w trakcie uroczystej gali rozdane zostaną branżowe nagrody TYTAN 2018, które już od 16 lat Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o. przyznaje w różnych obszarach budownictwa. 

Wszystkiego nt. Konferencji „Geoinżynieria w Budownictwie” dowiesz się TUTAJ.

Przeczytaj także: Kondygnacje podziemne w zabudowie miejskiej – relacja z VII Konferencji „Geoinżynieria w Budownictwie”