Zakres inwestycji budowlanych, w realizacji których wykonawcy sięgają po geosyntetyki, wciąż się powiększa. Produkty polimerowe służą już nie tylko jako podbudowa dróg, ale także wzmocnienie gruntu w obszarze już istniejących bądź budowanych elementów infrastruktury wodno-kanalizacyjnej czy przeciwpowodziowej. Ich funkcje sięgają zresztą jeszcze dalej – to nie tylko ustabilizowanie podłoża, ale też separacja, filtracja czy ochrona przed erozją. Zarówno geowłókniny, jak i geosiatki, geokraty, geotekstylia oraz wyroby pokrewne charakteryzują się wysoką wytrzymałością.

Coraz szersze zastosowanie geosyntetyków rodzi, naturalnie, sporo pytań i wątpliwości w zakresie doboru konkretnych ich rodzajów do zastanej sytuacji geotechnicznej oraz oceny ich zgodności. Praktycznymi aspektami wykorzystania produktów polimerowych podczas realizacji inwestycji infrastrukturalnych zajmuje się m.in. Polskie Stowarzyszenie Geosyntetyczne (PSG), a wiedzy na temat rodzajów i funkcji oraz identyfikacji geosyntetyków dostarczają naukowcy, związani m.in. z Politechniką Gdańską (PG) oraz Politechniką Śląską (PŚ).

Ich przedstawiciele poprowadzą warsztaty pn. „Geosyntetyki w nowoczesnym budownictwie infrastrukturalnym”, które odbędą się 4 grudnia br. w Krakowie. Do rozmowy na temat wykorzystania takich produktów w budowie infrastruktury uczestników zaproszą: dr inż. Angelika Duszyńska (PG), dr inż. Grzegorz Horodecki (PG), dr inż. Jacek Kawalec (PŚ) oraz mgr inż. Jakub Bryk (PSG).

Warsztaty poprzedzą VIII Konferencję „Geoinżynieria w Budownictwie”, która odbędzie się w dniach 5–6 listopada br. (również w Krakowie). Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie www Konferencji. Zachęcamy do uczestnictwa i włączenia się w dyskusję na temat projektowania, wykonawstwa i nadzoru inwestycji geotechnicznych w Polsce. Rejestracji można dokonać tutaj.