Wdrażanie Eurokodów ujawniło wiele braków, często wymagających uzupełnień na szczeblu krajowym lub utrudniających łatwe ich stosowanie. Z tych względów, zgodnie z Mandatem M/515 Komisji Europejskiej, rozpoczęto prace nad drugą generacją Eurokodów, których głównym celem jest ulepszenie norm istniejących oraz rozszerzenie ich zakresu. Zakończenie prac nad nową wersją norm planowane jest na 2021 r., a ich implementacja poprzez przygotowane załączniki krajowe przewidywana jest na lata 2023–2024.

O obecnym stanie prac normalizacyjnych nad nową wersją Eurokodu 7, ze szczególnym uwzględnieniem jego nowej części 1, poświęconej wyłącznie zasadom ogólnym projektowania geotechnicznego, wkrótce w Krakowie opowiadać będzie Witold Bogusz z Instytutu Techniki Budowlanej, Zakładu Konstrukcji Budowlanych i Geotechniki.

Witold Bogusz weźmie udział w VIII KonferencjiGeoinżynieria w Budownictwie”, która w dniach 4–6 grudnia br. odbędzie się właśnie w stolicy Małopolski. Wyjaśni kwestie powiązane z wewnętrznymi regulacjami CEN, omówi zmiany w zakresie stanów granicznych, a także znormalizowane stosowanie metod numerycznych czy elementy związane z zarządzaniem jakością.

Na pierwszy dzień VIII Konferencji Geoinżynieria w Budownictwie” zaplanowano warsztaty tematyczne. Kolejne dwa dni przeznaczone zostaną na obrady konferencyjne. W Krakowie rozdane zostaną branżowe nagrody TYTAN, które już od 16 lat Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o. przyznaje w różnych obszarach budownictwa. W grudniu wręczone zostaną statuetki w dziedzinie geoinżynierii.

Wszystkiego nt. Konferencji „Geoinżynieria w Budownictwie” dowiesz się TUTAJ.

Przeczytaj także: Kondygnacje podziemne w zabudowie miejskiej – relacja z VII Konferencji „Geoinżynieria w Budownictwie”