W ramach modernizacji konieczne było wybudowanie dodatkowego układu połączeń łączących dworzec Łódź Fabryczna z Łodzią Kaliską. W wyniku prac powstał podziemny, trzypoziomowy dworzec Łódź Fabryczna. Stacja kolejowa wyposażona w cztery perony i osiem torów została posadowiona na głębokości 16,5 m pod powierzchnią terenu.

Jak opowiada Artur Bieniek z firmy WJ Groundwater sp. z o.o., który będzie jednym z prelegentów VIII Konferencji „Geoinżynieria w Budownictwie”, w celu umożliwienia realizacji inwestycji konieczne było rozwiązanie problemu hydrogeologicznego, który stanowiły wody pierwszego poziomu czwartorzędowego z naporowym zwierciadłem stabilizującym się około 12 m powyżej projektowanego poziomu dna wykopu. Wymagany dla celów zapewnienia stabilnych warunków wykonania wykopu wydatek odwodnienia w początkowej fazie określono jako równy około 2000 m3/godz. W system odwodnienia wchodził układ 51 studni depresyjnych. Poziom wód gruntowych był monitorowany w sposób ciągły przy pomocy piezometrów podłączonych do rejestratorów danych.

Tegoroczna, VIII edycja Konferencji „Geoinżynieria w Budownictwie” odbywać się będzie w dniach 4–6 grudnia w Krakowie. Na pierwszy konferencyjny dzień zaplanowano warsztaty, podczas których poruszony został temat stosowania geosyntetyków w nowoczesnym budownictwie infrastrukturalnym. Kolejne dwa dni poświęcone zostaną na prelekcje i panele dyskusyjne. Częścią Konferencji będzie również uroczysty bankiet, podczas którego wręczone zostaną nagrody TYTAN 2018, które trafią w ręce autorów najlepszego Produktu/Technologii w obszarze geoinżynieryjnym oraz wykonawców najlepszego Projektu/Realizacji w obszarze geoinżynieryjnym.

Szczegółowe informacje nt. VIII Konferencji „Geoinżynieria w Budownictwie” znajdziesz na stronie www wydarzenia

Przeczytaj także: Kondygnacje podziemne w zabudowie miejskiej – relacja z VII Konferencji „Geoinżynieria w Budownictwie”