Dzięki modernizacji tej trasy, pociągi pasażerskie będą jeździć z prędkością do 160 km/godz. W przypadku składów towarowych ma to być 120 km/godz. Planowane zwiększenie prędkości oraz występowanie na tym odcinku miejsc z gruntami słabonośnymi spowodowały, że należało zapewnić stateczność nasypów kolejowych oraz zredukować nadmierne i nierównomierne ich osiadanie.

By tak się stało, firma Keller Polska zaproponowała autorskie rozwiązanie – wzmocnienie istniejących nasypów w technologii kolumn DSM o średnicy 80 cm wraz z warstwą transmisyjną z gruntu stabilizowanego cementem. Dużą zaletą technologii DSM jest możliwość wykonywania robót w odległości nawet 1,5 km od zaplecza produkcyjnego.

Jakie jeszcze są zalety tej technologii i na czym polega formowanie kolumn DSM? Ile mb kolumn DSM wykorzystano dla wzmocnienia podtorza na odcinku linii nr 133? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając artykuł pt. „Kompleksowe wzmocnienie podtorza na odcinku linii kolejowej pomiędzy Katowicami a Krakowem”, który został opublikowany w najnowszym numerze (4/2018 [65]) kwartalnika „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele”. Zapraszamy do lektury!

Jeśli jeszcze nie otrzymujesz naszego kwartalnika, możesz zamówić go TUTAJ.

Przeczytaj także: Palisady z pali w orurowaniu