• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Badania geofizyczne na trasie S19

Opublikowano: 05-03-2019 Źródło: GDDKiA

Droga ekspresowa S19 to polska część międzynarodowego szlaku Via Carpatia. Prace nad przygotowaniem jej do użytku już trwają. Na Podkarpaciu, na odcinkach na południe od Rzeszowa, prowadzone są obecnie badania geofizyczne. W tym celu stosowane są dwie metody: sejsmiczna (SRT) oraz tomografii elektrooporowej (ERT).


Badania geofizyczne na trasie S19 w woj. podkarpackim. Fot. ilustr. Krzysztof Budziakows / Adobe Stock Badania geofizyczne na trasie S19 w woj. podkarpackim. Fot. ilustr. Krzysztof Budziakows / Adobe Stock

Na odcinku S19 Babica–Domaradz zaprojektowano wykonanie dwóch ciągów: sejsmicznego oraz elektrooporowego (wzdłuż osi głównej drogi). Zaplanowano również profile geofizyczne w miejscach osuwisk i terenów predysponowanych osuwiskowo oraz w obrębie obiektów inżynierskich. W sumie wykonanych ma być około 173 km badań geofizycznych.

Badania geofizyczne na trasie S19 na Podkarpaciu. Fot. GDDKiA Badania geofizyczne na trasie S19 na Podkarpaciu. Fot. GDDKiA

Na odcinkach Domaradz–Miejsce Piastowe, Miejsce Piastowe–Dukla oraz Dukla–Barwinek badania już zakończono. Prace trwały siedem miesięcy, a łącznie wykonano 119 km profili geofizycznych.

Jak wyjaśnia GDDKiA, badania geofizyczne dadzą pogląd na budowę podłoża i występowanie anomalii. Dzięki temu będzie można precyzyjnie zaplanować siatkę wierceń geologicznych i rozpoznać warunki geologiczne oraz hydrogeologiczne i wskazać miejsca wątpliwe w rejonie planowanych obiektów inżynierskich.

Badania geofizyczne na trasie S19 na Podkarpaciu. Fot. GDDKiA Badania geofizyczne na trasie S19 na Podkarpaciu. Fot. GDDKiA

Droga S19 ma mieć około 570 km. Jej trasa prowadzić będzie przez cztery województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Odcinek na Podkarpaciu będzie miał długość 170 km. Fragmentem od Rzeszowa do Lublina kierowcy pojadą w 2022 r., natomiast do Barwinka – w 2025 r.

Via Carpatia z kolei połączy litewską Kłajpedę z greckimi Salonikami. Droga przecinać będzie w sumie siedem krajów: Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię oraz Grecję. Szlak ma być przejezdny w 2025 r.

Przeczytaj także: S19: potrzebny nowy wariant przebiegu tunelu

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia