• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

S19: potrzebny nowy wariant przebiegu tunelu

Opublikowano: 25-02-2019 Źródło: PAP, inzynieria.com, GDDKiA

Nie w lutym, a w II kwartale tego roku gotowa ma być koncepcja programowa (KP) odcinka drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe-Babica. To z uwagi na fakt, że w rejonie planowanego tunelu występuje słaby górotwór.


Budowa tuneli w Polsce. Fot. phokrates/Adoe Stock
Budowa tuneli w Polsce. Fot. phokrates/Adoe Stock

Umowę na wykonanie KP wraz z pełnym rozpoznaniem geologicznym i hydrogeologicznym dla ponad 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe (Kielanówka) do Babicy podpisano w styczniu 2017 r. Zgodnie z ustaleniami, KP powinna być już w zasadzie gotowa.  

Wykonawca dokumentu, który miał być gotowy w lutym br., musi przeanalizować alternatywny wariant przebiegu tunelu, który ma powstać na tym odcinku – poinformowała Polską Agencję Prasową (PAP) Joanna Rarus, rzecznik prasowa rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Dodatkowa analiza to efekt sprawdzania KP przez Akademię Górniczo-Hutniczą z Krakowa. Okazało się, że w rejonie planowanego na tym odcinku tunelu jest słaby górotwór. Dlatego GDDKiA, po zasięgnięciu opinii ekspertów z AGH, podjęła decyzję o konieczności dodatkowej analizy kosztowej i technicznej – dodała Rarus.

Analiza ma m.in. wskazać alternatywny wariant przebiegu tunelu w, jak powiedziała rzeczniczka, skałach o lepszych parametrach. Sprawdzi, czy takie działanie może obniżyć koszt realizacji tunelu – stwierdziła.

Budo9wa S19. Źródło: GDDKiA Budo9wa S19. Źródło: GDDKiA

W ramach całej KP wykonawca musi przygotować m.in. analizy i prognozy ruchu, wariantowe rozwiązania techniczne planowanej drogi wraz z obiektami inżynierskimi, dokumentację bezpieczeństwa tunelu, plan działań ratowniczych, opracowania ekonomiczno-finansowe, analizę zagrożenia powodziowego. Do tego wykonać kompleksowe rozpoznanie geologiczne, opracować opinię geotechniczną, dokumentację hydrogeologiczną, dokumentację badań podłoża gruntowego, przeprowadzić monitoring osuwisk występujących na tym odcinku.


W ramach budowy na Podkarpaciu drogi ekspresowej S19 zaplanowano cztery tunele o łącznej długości 6,6 km. Tunel mający powstać na fragmencie węzeł Rzeszów Południe–węzeł Babica będzie mieć ponad 1,3 km. Pozostałe trzy powstaną w ramach ponad 23 km fragmentu S19 od węzła Babica do węzła Domaradz. Na przekrój użytkowy jednej nitki każdego z tuneli będą składać się dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m, pas awaryjny (szerokość min. 2,5 m) oraz drogi ewakuacyjne o szerokości 1,2 m. W ramach odcinka od Rzeszowa do Babicy powstanie też m.in. pięć estakad.

Tunele w Polsce

W najbliższych latach w Polsce powstać ma aż 17 tuneli drogowych. Jeden z nich, o długości 2,3 km, będzie najdłuższym tego typu obiektem drogowym w Polsce. Za cztery, pięć lat, będziemy mogli korzystać z większości tych tuneli, np. w Warszawie, w ciągu tzw. Zakopianki w Małopolsce czy w Świnoujściu.

Tunele drogowe w Polsce. Źródło: inzynieria.com Tunele drogowe w Polsce. Źródło: inzynieria.com

Budowa S19

S19 to budowana droga ekspresowa o długości 570 km, mająca powstać między przejściem granicznym z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej a granicą ze Słowacją w Barwinku. Niemal w całości będzie fragmentem międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który połączy Litwę z Grecją poprzez Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię. Na terenie Polski Via Carpatia ma liczyć około 700 km. Jej polski fragment powstanie wzdłuż dróg ekspresowych: S61, S8, S17 oraz S19.

Na Podkarpaciu Via Carpatia będzie mieć 169 km długości – kierowcy korzystają już z 30,1 km drogi S19.

Przeczytaj także: Najdłuższe tunele na świecie

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia