Do tej pory pracownicy PKP PLK tego typu badania prowadzili ręcznie, do głębokości 5 m. Nowe wiertnice wspomogą prace mobilnych laboratoriów, z których kolejarze korzystają już od kilku lat. W 2018 r. laboranci PKP PLK przeprowadzili około 5 tys. badań na terenach inwestycji. Zamówione wiertnice będą kosztować 1,8 mln zł. To urządzenia na gąsienicach, wyposażone m.in. w wiertła, miernik do pomiaru głębokości wody i gęstości gruntu.


Jak czytamy w komunikacie PKP PLK, wykonane dzięki nowym urządzeniom dokładne pomiary dadzą większą wiedzę o stanie podtorza linii kolejowej i podłoża obiektów inżynieryjnych, np. mostów, wiaduktów, tuneli. Takie badania pozwolą na lepsze przygotowanie projektu inwestycji, określenie dokładnego zakresu prac, a to przełoży się na szybszą realizację robót i lepszą jakość inwestycji.

Z nowych wiertnic od wiosny tego roku będą korzystać specjaliści PKP PLK z Wrocławia i Krakowa. Na początek zostaną wykorzystane na linii kolejowej Chorzów Batory–Tczew. Maszyny dostarczy firma Bipromasz sp. z o.o. sp. k.

Przeczytaj także: Rekordowa tarcza TBM trafi do Łodzi – wydrąży kolejowy tunel średnicowy