Anna Bartoń, rzecznik spółki odpowiadającej za eksploatację warszawskiego metra, poinformowała o zamknięciu wejścia południowo-zachodniego na stację A14 Świętokrzyska (I linia metra), wynikającym z silnego oddziaływania na stację przez prowadzoną nieopodal budowę wieżowca Central Point. Ruch pociągów metra odbywa się bez przeszkód.
Wieżowiec Central Point powstaje tuż przy eksploatowanej I linii metra. Źródło: central-point.com.pl
- Realizacja projektu budowy wieżowca Central Point rozpoczęła się jeszcze na przełomie 2017 i 2018 r.
- Powstający budynek będzie mieć 21 pięter
- Najprawdopobniej użyta przez wykonawcę metoda uszczelniania ścian wywołała negatywne skutki w obrębie stacji metra A14 Świętokrzyska
Po raz pierwszy zaobserwowano wpływ budowy wieżowca na konstrukcję wejścia na stację A14 Świętokrzyska 23 kwietnia br. Jak poinformowała Bartoń, niezwłocznie powiadomiono o tym głównego wykonawcę inwestycji, tj. firmę Strabag. Spółka Metro Warszawskie podjęła też natychmiast działania zabezpieczające, obejmujące m.in. zamknięcie wejścia na stację. Obecnie używane jest drugie wejście, póki co niezagrożone.
Na bieżąco prowadzona jest obserwacja i analiza sytuacji, prace zostały przerwane.
Jacek Wachowicz, przedstawiciel inwestora, firmy Immobel, wskazuje, że naruszenie konstrukcji wejścia na stację wynika z zastosowania metody jet-grouting, służącej do wzmacniania podłoża. Doszło do nieszczelności przy wejściu do metra. Uniosła się granitowa płyta przy klatce schodowej. Na moje oko na jakiś centymetr. Wszystkie prace wykonywane są zgodnie ze sztuką budowlaną. To rzeczywiście bardzo delikatny teren, bo w bezpośrednim sąsiedztwie z metrem. To sprawa stricte techniczna, przypadek, który zdarza się pewnie na każdej tego typu budowie – podkreślił.
Trwają narady, w wyniku których wybrane zostanie rozwiązanie pozwalające na usunięcie zmian w konstrukcji wejścia. Wykonawca zastanawia się też nad zmianą technologii uszczelniania ścian.
24 kwietnia br. spółka Metro Warszawskie podjęła decyzję o wystąpieniu z roszczeniem finansowym do wykonawcy. O zdarzeniu powiadomiony został również Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.
Więcej na temat wieżowców przeczytacie TUTAJ.
Central Point ma być wieżowcem o zastosowaniu biurowym i handlowym. Jego powierzchnia całkowita wynieść ma 19 057 m2, biurowa 17 957 m2, a handlowa – 1100 m2. Znajdzie się tam przestrzeń podziemna dla 83 miejsc parkingowych oraz stacji ładowania samochodów elektrycznych. Zakończenie budowy planowane jest na 2020 r.
Przeczytaj także: Stambuł: przeprowadzka lotniska w 24h
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.