Gmina Pisz przekazała Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie prawo dysponowania gruntem, na którym wybudowany ma zostać stopień wodny na rzece Pisie. Jego powstanie ma przyczynić się do przywrócenia połączenia wodnego Warszawa–Pisz.
Fot. ilustr. Mateusz Witkowski / Adobe Stock
Zgodnie z planem, w skład stopnia wodnego Pisz wejść mają: śluza żeglugowa, jaz z przepławką dla ryb oraz elektrownia wodna o mocy około 0,2 MW. Retencjonowana za pomocą stopnia woda w jeziorze Roś zasilać ma rzeki Pisę i Narew w okresach tzw. niżówek, eliminując zbyt niskie dla żeglugi stany wód. Tym samym inwestycja ma wpisać się w realizację Programu Rozwoju Retencji, nad którym pracuje obecnie rząd.
Jeszcze w czerwcu gmina przekazała Wodom Polskim grunty pod budowę zaplecza technicznego – bazy sprzętowo-remontowej, która ma umożliwić utrzymanie we właściwym stanie technicznym drogi wodnej oraz do obsługi samego stopnia wodnego.
Jak podkreślał podczas uroczystego przekazania prawa do gruntu Przemysław Daca, prezes Wód Polskich, w kontekście turystyki jest to jedno z największych przedsięwzięć realizowanych obecnie przez Wody Polskie, ponieważ mowa tu o dużym szlaku żeglownym z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie.
W ramach przywrócenia drogi wodnej między Warszawą a Piszem wykonano już prace konserwacyjne w porcie nad Narwią w Ostrołęce. Usunięto tam rumosz i namuł z dna basenu portowego i wejścia do portu, zamontowano odbojnice drewniane na ścianach oporowych nabrzeża portowego oraz dwa pomosty pływające (każdy po 36 m długości), wymieniono ogrodzenie.
Na jesień zaplanowano z kolei zakończenie prac nad opracowaniem koncepcji udrożnienia całego szlaku żeglownego Pisz–Warszawa.
Przeczytaj także: Projekt stopnia wodnego Lubiąż na Odrze – jest wykonawca
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.