• To część projektu ochrony przeciwpowodziowej Żuław
  • W Przegalinie zaplanowano przebudowę obu śluz
  • Zadanie zrealizuje firma Strabag sp. z o.o.

Przegalina leży na południowo-wschodnim krańcu wyspy Sobieszewskiej w Gdańsku. Jej granica częściowo pokrywa się z granicą miasta. Obiekt hydrotechniczny w Przegalinie znajduje się na styku Wisły i Martwej Wisły, to ważny element zabezpieczenia przeciwpowodziowego Gdańska i Żuław Gdańskich. Ponadto właśnie tędy przebiega międzynarodowa droga wodna E40. Szczególną uwagę poświęcamy Żuławom ze względu na ich depresyjne położenie i zagrożenie powodziowe – mówi Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.

W skład stopnia wodnego wchodzą dwie śluzy: czynna tzw. południowa i nieczynna od 1992 r. tzw. północna. Śluza południowa budowana była w latach 1975–1981. Z kolei północna powstała w 1895 r. w ramach przebudowy ujścia Wisły, obejmującej m.in. wykonanie przekopu oraz odcięcie od Wisły tzw. Wisły Gdańskiej i Wisły Elbląskiej. Po tym jak z eksploatacji wyłączono śluzę północną, w jej awanporcie górnym wybudowano wał przeciwpowodziowy.


Jeśli chodzi o czynną śluzę, w Przegalinie średnio wykonywanych jest około 2200 śluzowań rocznie. Długość użytkowa komory wynosi 188,37 m, a szerokość użytkowa 11,91 m. Górne wrota śluzowe pełnią jednocześnie rolę wrót przeciwpowodziowych Różnica poziomów wody dolnej i górnej wynosi maksymalnie 1,7 m (przy utrzymanej żegludze).

W Przegalinie zaplanowano przebudowę obu śluz. Ponadto odbędzie się rozbudowa bazy dla ośmiu lodołamaczy i innych jednostek pływających Wód Polskich, powstaną dwa budynki magazynowe oraz jeden socjalno-warsztatowy. Wszystko ma być gotowe najpóźniej 30 września 2021 r. Roboty przeprowadzi firma Strabag sp. z o.o.

Przebudowa stopnia wodnego Przegalina to jedno z zadań w ramach unijnego projektu „Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław – Etap II – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej”. Pozostałe zadania są na różnym etapie realizacji, a polegają na obudowie 19 ostróg na Wiśle, opracowaniu dokumentacji technicznej dla przebudowy ujścia Wisły, budowie wrót sztormowych na Tudze oraz rozbudowie systemu monitoringu ryzyka powodziowego.

Przeczytaj także: Wody Polskie szukają wykonawcy wrót na Tudze