Podpisano umowę na remont tzw. szybkich ostróg na 123 km odcinku Odry od Ścinawy w woj. dolnośląskim do ujścia Nysy Łużyckiej w woj. lubuskim. Jak poinformowały Wody Polskie, roboty będą prowadzone przy użyciu naturalnych materiałów.
Celem ostróg na Odrze jest poprawa warunków żeglugowych oraz zapobieganie erozji dna i brzegów. Fot. RZGW we Wrocławiu
Zadanie polega na dostosowaniu stanu technicznego i geometrii 341 ostróg regulacyjnych do wymagań drogi wodnej III klasy. Ostrogi zostaną odbudowane zgodnie z rozwiązaniami architektoniczno-budowlanymi typowymi przy zabudowie rzek nizinnych. Do odbudowy wykorzystane będą kamień i faszyna. Zaplanowano odbudowę najbardziej zniszczonych ostróg oraz usunięcie przemiałów i opaski brzegowej. Wszystkie te prace zminimalizują, jak podano, erozyjne oddziaływanie nurtu na brzegi rzeki, a także poprawią warunki żeglugowe oraz nawigacyjne poprzez zwiększenie średnich głębokości oraz bardziej zbilansowany transport rumowiska.
Roboty toczyć się będą w gminach: Nowa Sól, Krosno Odrzańskie, Gubin, Cybinka, Czerwieńsk, Sulechów, Zielona Góra, Trzebiechów, Zabór, Bojadł. Ich koszt to 109 mln zł. Wszystko ma być gotowe w IV kwartale 2022 r. Umowę podpisano z firmą Budimex S.A. To część większego zdania, którego pierwszy etap zakończono w 2015 r. Wtedy modernizacja 80 ostróg i sześciu przemiałów obyła się na 97 km odcinku Odry między Brzegiem Dolnym a Bytomiem Odrzańskim.
Przeczytaj także: Koniec modernizacji toru do portu w Stepnicy
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.