• Wartość tego projektu to około 10 mln zł
  • Wał cofkowy ma chronić Chlewice
  • W ostatnich tygodniach Energopol stracił kilka kontraktów

Umowę na realizację tego zadania (teren woj. zachodniopomorskiego) podpisano w maju 2017 r. Pierwotnie koniec robót miał nastąpić w maju 2019 r., ale z uwagi na konieczność zmiany sposobu modernizacji polderu Marwickiego termin przesunięto o rok. Prace dotyczące wału cofkowego Odry przy rzece Myśli polegają na budowie i uszczelnieniu przegrodą przeciwfiltracyjną wału przeciwpowodziowego okalającego miejscowość Chlewice. Roboty, jak oszacowano, zostały wykonane w około 90%. Powstać ma jeszcze m.in. 200 m odcinek mobilnego zabezpieczenia przeciwpowodziowego.

Zadaniem wału cofkowego będzie ochrona przeciwpowodziowa Chlewic i zabezpieczenie ludzi oraz zabudowań mieszkalnych i gospodarczych. Powstanie wał przeciwpowodziowy z przesłoną przeciwfiltracyjną o długości 2,3 km, który będzie stanowił ochronę wsi o powierzchni około 36 ha.

W ramach pierwszego etapu modernizacji polderu Marwickiego uszczelniony ma zostać istniejący wał Odry Wschodniej, na odcinku Marwice-Krajnik, za pomocą przesłony przeciwfiltracyjnej. W tym przypadku przeprowadzono jedynie prace przygotowawcze. Drugi etap polega na uszczelnieniu wału za pomocą przesłony przeciwfiltracyjnej na odcinku Gryfino–Mniszki. Zaawansowanie tych robót wynosi 10 %.


Zmodernizowany polder Marwicki zapewni przeciwpowodziową ochronę miejscowości Marwice, Krajnik, Krzypnica oraz części miasta Gryfino. I takich zakładów, jak m.in. Elektrownia Dolna Odra czy Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Główną przyczyną zerwania kontraktu był brak zdolności wykonawcy do jego dalszej realizacji ze względu na trudną sytuację finansowo-organizacyjną, skutkującą między innymi wstrzymaniem zapłaty należności podwykonawcom.

Wykonawca prac zabezpieczających w miejscowości Chlewice ma zostać wyłoniony w drodze uproszczonej procedury. Gdyby jednak do tego nie doszło, ogłoszony zostanie przetarg, który obejmie także dokończenie prac na polderze Marwickim. Jak dodano, niezależnie od toczących się procedur przetargowych, w przypadku wystąpienia zagrożenia powodziowego, w ramach zarządzania kryzysowego, przewidziane są doraźne działania zabezpieczające. W czasie niezbędnym na wyłonienie nowego wykonawcy obszar inwestycji będzie podlegał ochronie oraz ubezpieczeniu.

To jeden z kilku przykładów zerwania w ostatnim czasie umów z Energopolem Szczecin. Firma nie dokończy m.in. przebudowy 3,5 km odcinka autostrady A6 Szczecin Dąbie–Rzęśnica, budowy obwodnicy Wałcza i rozbudowy węzła drogowego Szczecin Kijewo. Ponadto nie jest już liderem konsorcjum mającego zbudować tunel średnicowy w Łodzi.

Przeczytaj także: Energopol nie wywiązuje się z umów. Jest reakcja GDDKiA