W najnowszym numerze „GDMT” opublikowaliśmy trzecią, ostatnią część artykułu nt. wyboru technologii zabezpieczenia wykopu dla obiektu budowanego przy ul. Łojasiewicza w Krakowie. W publikacji Mateusz Hager, szef działu fundamentowania w firmie Greifbau sp. z o.o., wyjaśnia, co należało wziąć pod uwagę przy opracowaniu projektu i realizacji tego zadania, ponadto zdradza, jakie były rezultaty przeprowadzonych robót geotechnicznych. Jak pisze, przy umiejętnej optymalizacji robót geotechnicznych, ściana szczelinowa może być ekonomicznie atrakcyjną alternatywą dla innych technologii zabezpieczania ścian wykopu.

W tym samym numerze naszego kwartalnika można przeczytać też o rekordowych ścianach szczelinowych, zrealizowanych w Warszawie przez firmę Soletanche Polska na budowie galerii Młociny oraz stacji metra Trocka. W ramach pierwszej z tych inwestycji osiągnięto rekordową wydajność – 15 mb ściany szczelinowej na dzień. Wyjątkowe było także drugie zadanie: rekordowa głębokość ścian szczelinowych sięgająca 60 m. Wszystkiego o obu wyzwaniach, przed jakimi stanęli specjaliści Soletanche Polska, można dowiedzieć się, czytając artykuł „Ściany szczelinowe – rekordowa wydajność i głębokość”.

Ponadto Hubert Tomczak, dyrektor zarządzający Soletanche Polska, podsumowuje kończące się 12 miesięcy. Jak pisze w artykule „Realizujemy projekty ważne dla pokoleń”, rok 2019 był okresem wytężonej pracy, spowodowanej koniecznością osiągnięcia stabilnej sytuacji w jak najkrótszym czasie, zminimalizowania strat poniesionych w roku ubiegłym i skupienia się na zmianach, które miały dać nam nową perspektywę.

Poza tym w aktualnym „GDMT” o wyzwaniach, jakie XXI w. stawia europejskiej branży tunelowej, rozmawiamy z Olivierem Vionem, dyrektorem wykonawczym International Tunneling and Underground Space Association (ITA-AITES). Europa jest ciasno zabudowana, afrykańskie metropolie i inne miejsca na świecie podobnie – być może rower jest dla tych wysoko zurbanizowanych terenów dobrą alternatywą, ale tylko z perspektywy jednostki, która może ten rower wybrać jako swój środek transportu. Jedynym natomiast sposobem na sprawną komunikację zbiorową jest umieszczenie jej w tunelach – mówi Olivier Vion.

W kwartalniku poruszamy też wątki związane np. z bezpieczeństwem na budowach czy kontraktami w ramach budownictwa drogowego.

Miłej lektury!

Jeśli jeszcze nie otrzymujesz kwartalnika, możesz zamówić go TUTAJ.