Zbiornik Karpacz znajduje się w dolinie potoku Łomnicy, u stóp góry Karpatka. Jego powierzchnia wynosi 0,67 ha, a pojemność około 30 tys. m3. Szerokość doliny na wysokości korony kamiennej zapory (budowanej w latach 1910–1915) to około 120 m. Zapora powstała w celu zmniejszenia negatywnych skutków powodzi, występujących dość często na tym terenie. W zbiornik w czasie fali wezbraniowej zatrzymuje się rumosz skalny. Jak informuje wrocławski oddział Wód Polskich, wytracona zostaje też energia wody, co przyczynia się do zmniejszenia rozmiarów zniszczeń w korycie potoku, jak również wzmocnienia poziomu ochrony przyległej infrastruktury mieszkalnej, komunalnej oraz drogowej w dolinie poniżej zbiornika.

W 2019 r. w obrębie czaszy zbiornika i zapory przeciwrumowiskowej m.in. udrażniano urządzenia spustowe, do tego poza czaszę usuwano zatory oraz zbędne masy ziemne. Na ten rok zaplanowano czyszczenie betonowych i kamiennych konstrukcji powierzchni zapory i obiektów towarzyszących (impregnacja spoinowania; uzupełnienie konstrukcji kamiennych; iniekcje kurtynowe). Wkrótce ogłoszony ma zostać przetarg na wykonawcę drugiego etapu remontu.

W 1897 r. powódź w Karpaczu zniszczyła mosty, ulice oraz kilkanaście domów, a także podmyła nasyp kolejowy nowej linii. Po tamtych wydarzeniach powstał przeciwpowodziowy plan, w ramach którego najpierw miejscami uregulowano koryto Łomnicy, a potem wybudowano zaporę. Poza gromadzeniem nadmiaru wody, obiekt ma zadania także zatrzymywać rumosz skalny, który niesiony z nurtem potoku stanowi zagrożenie dla zabudowy. Gruntowną modernizację zbiornik Karpacz przeszedł w latach 2001–02.

Przeczytaj także: Na zaporze Besko w Sieniawie powstaje elektrownia wodna