Badania geotechniczne na potrzeby projektu i budowy nowego mostu w sąsiedztwie zapory asuańskiej, nad rzeką Nil w Egipcie, zostały zakończone. Na zlecenie Arab Contractors wykonała je firma Furgo.
Fot. Adobe Stock
Asuan słynie z granitu, którego jeszcze w czasach faraonów używano do budowy obelisków, rzeźb i świątyń. Jak zastrzegła firma Fugro, gabro i granit utrudniały wiercenie i takie pobranie próbek, by możliwe było dokonanie na ich podstawie pełnej charakterystyki lokalizacji wybranej pod budowę.
Pobrane próbki zostały przeanalizowane w akredytowanym przez IAS laboratorium, tak, by można było przystąpić do opracowania dokumentacji. Projekt został zlokalizowany w mieście Asuan, na obszarze o wyjątkowo trudnych warunkach gruntowych, które często stwarzają wyzwania techniczne – powiedział Mohamed Mostafa, przedstawiciel firmy geotechnicznej.
Planowany most nad rzeką Nil będzie przeprawą drogową, po której pojazdy poruszać się będą ośmioma pasami ruchu.
Wysoka Tama sięga 111 m wysokości, jej długość to 3600 m, a szerokość to 980 m u podstawy i 40 m u szczytu. Do jej zbudowania użyte zostały 43 mln m³ materiału. Maksymalna przepustowość tamy wynosi 11 tys. m³/s. Moc elektrowni wodnej działającej przy zaporze wynosi około 2,1 GW.
Przeczytaj także: Budowa kilometrowego wiaduktu trwa całą dobę
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.