• Przebudowa terminalu promowego w Świnoujściu zostanie zrealizowana do końca 2021 r.
  • Podczas prac wykonuje się palowanie dna kanału portowego
  • Obiekt będzie obsługiwał największe jednostki, jakie mogą wpłynąć do świnoujskiego portu

Trwa palowanie palami prefabrykowanymi dna kanału portowego z wykorzystaniem kafara hydraulicznego. Te prace wykonuje firma Aarsleff sp. z o. o., natomiast wykonawcą całego projektu jest Budimex S.A. Prace mają zakończyć się do końca 2021 r. Koszt przedsięwzięcia przekracza 185 mln zł netto. Inwestorem jest Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.


Roboty mające przystosować terminal promowy do obsługi transportu intermodalnego rozpoczęto we wrześniu 2019 r. Przebudowywane są stanowiska promowe (5 i 6 w północnej części terminala) wraz z zapleczem. Pierwsze z nich pogłębiono do 12 m głębokości technicznej i 13 m dopuszczalnej. Przedłużono je także do drugiego stanowiska, dzięki czemu powstanie linia cumownicza długa na 294 m. Powstanie też rampa przeładunkowa o nośności 180 ton (istniejąca ma nośność 60 ton) i szeroka na 35 m. W ramach przebudowy zaplanowano też estakadę nad stacją kolejową Świnoujście. Połączy ona obszar terminalu z zapleczem. Terminal będzie przyjmować jednostki o długości nawet 270 m. To największe promy i statki jakie mogą wpłynąć do świnoujskiego portu.

W ramach inwestycji zostanie przebudowana infrastruktura techniczna na nabrzeżu i zapleczu, powstaną nowe place manewrowo-postojowe, istniejące będą zmodernizowane (łącznie 6 ha miejsc postojowych dla naczep). Na zapleczach stanowisk promowych nr 4 i 5 dojdzie do modernizacji torów kolejowych, zamontowany zostanie rękaw pasażerski służący bezkolizyjnemu przemieszczaniu się ludzi.

Przeczytaj także: Drugi most przez Wisłokę w Mielcu przeszedł próby obciążeniowe