• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Mury, wykopy, palisady – trwa modernizacja fabryki Norblina

Opublikowano: 13-05-2020 Źródło: Warbud

W Warszawie, na Woli, trwa rewitalizacja i modernizacja zabytkowego terenu po fabryce Norblin, Bracia Buch i T. Werner, znajdującego się między ulicami Prostą, Łucką i Żelazną. Na dwuhektarowej działce zaplanowano 64 tys. m² powierzchni użytkowej. Nowe budynki powstają między zachowanymi halami. Umowę na większość prac budowlanych, w formule „projektuj i buduj”, podpisano w kwietniu 2018 r. Co obecnie dzieje się na placu budowy?


Fot. facebook.com/FabrykaNorblina/ Fot. facebook.com/FabrykaNorblina/

Jak informuje Daniel Jonczyk, kierownik budowy z firmy Warbud S.A., na wszystkich frontach odbywają się prace konstrukcyjne. Kończymy właśnie elementy żelbetowe w podziemiu, została nam jedna kondygnacja rampy spiralnej – mówi kierownik. Tego typu roboty odbywają się także przy żelbetowej konstrukcji na piątej i szóstej kondygnacji budynku głównego (od jego strony zachodniej; z kolei pracami murowymi objęty jest fragment budynku od parteru po drugą kondygnację). W części obiektu głównego od ul. Żelaznej prace odbywają się na drugim i trzecim poziomie konstrukcji.

Zakończono już roboty murowe na trzech najniższych podziemnych kondygnacjach, a teraz trwają one na poziomie -1 (60% zaawansowania prac instalacyjnych). W ramach tego zadania nie brakuje geoinżynieryjnych wyzwań. W budynku B25 zakończono, jak poinformowano, bardzo trudny, 9-metrowy wykop w osłonie palisady jet-grounting; ponadto zabetonowano płytę fundamentową, powstają ściany osłonowe podziemia. Prowadzimy jeszcze ostatni wykop do przyszłego parkingu rowerowego, który usytuowano przy skrzyżowaniu ulic Żelaznej i Prostej – relacjonuje Daniel Jonczyk.

Pracami konserwatorskimi objęte są zabytkowe części dawnej fabryki, polegają one m.in. na odnowie ceglanych sklepień i okiennych glifów.

Źródło: Warbud Źródło: Warbud

W ramach kompleksu o nazwie Art Norblin działać ma m.in. teatr, kino oraz pierwszy w Polsce biobazar. Zaplanowano też Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina. Podziemne kondygnacje mają sięgać czterech, a nadziemne dziewięciu pięter. Powierzchnia całkowita wyniesie 120,5 tys. m2. Na zrealizowanie swojego zadania firma Warbud ma czas do października tego roku.

Dawna Fabryka Norblina wiele razy „grała” w filmach, m.in. w oscarowym „Pianiście” Romana Polańskiego. Niegdyś pełna nazwa tego miejsca brzmiała: Towarzystwo Akcyjne Fabryk Metalowych „Norblin, Bracia Buch i T. Werner”.

Przeczytaj także: Przesuwanie budynków – najciekawsze osiągnięcia

 

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia