• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

500 pali na budowie w Szczecinie. Skąd taka liczba?

Opublikowano: 13-05-2020 Źródło: Aarsleff, inzynieria.com

W Szczecinie, na Łasztowni przy ul. Wendy 6, trwa budowa Morskiego Centrum Nauki. Będzie to obiekt o wysokości 14 m i długości 122 m, wyglądem przypominający kadłub statku (kubatura: 49 tys. m3, powierzchnia całkowita: 10 tys. m2). Do posadowienia Centrum zdecydowano się zastosować prawie 500 pali prefabrykowanych wbijanych o przekroju 40 x 40 cm.


Fot. centrumnauki.eu Fot. centrumnauki.eu
  • Zastosowano pale prefabrykowane i ściankę z grodzic stalowych
  • Trzeba było skorzystać z pomocy nurków
  • Centrum ma rocznie odwiedzać 100 tys. osób

Łasztownia to wyspa rzeczna (Odra) w centrum Szczecina. Badając podłoże, stwierdzono zaleganie gruntów nasypowych oraz warstw organicznych słabonośnych, a także wysoki poziom wody gruntowej. Z dwoma pierwszymi przeszkodami postanowiono poradzić sobie poprzez wykorzystanie płyty fundamentowej opartej na palach prefabrykowanych. W przypadku posadowienia konstrukcji poniżej poziomu wody gruntowej trzeba było wykonać obudowę wykopu, zabezpieczając go ścianką z grodzic stalowych z podwodnym korkiem betonowym (grodzice instalowano wibracyjnie i poprzez wciskanie). Co ciekawe, z zalanego wykopu nurkowie usunęli drewniane pale i fundamenty jeszcze sprzed II wojny światowej. Ten zakres zadania generalny wykonawca, firma Erbud, powierzył spółce Aarsleff Polska.

Fot. facebook.com/CentrumNauki Fot. facebook.com/CentrumNauki

W ramach całej tej inwestycji zrealizowano już 30% prac budowlanych. Morskie Centrum Nauki gotowe powinno być w 2021 r., będzie poświęcone głównie żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Budynek składać się będzie z trzech naziemnych kondygnacji, piętra technicznego oraz szatni w podziemnej części. Zaplanowano m.in.: trzy poziomy wystawiennicze, salę konferencyjną, planetarium (w 30% jest gotowe), poza tym np. taras na dachu. Zastosowane zostaną systemy zapewniające optymalizację kosztów utrzymania budynku, przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnych oddziaływań na środowisko.

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Źródło: UMWZP Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Źródło: UMWZP

Budowa pochłonie ponad 91 mln zł, a całościowa wartość tej inwestycji to niemal 133 mln zł. Każdego roku obiekt ma odwiedzać około 100 tys. osób.

To okręt, który na stałe zacumuje na nabrzeżu starówka w Szczecinie. Będzie nie tylko podkreślał nasze zachodniopomorskie i szczecińskie tradycje morskie, ale będzie też zaciekawiał kolejne pokolenia do tego, aby rozkochać się w morzu. To miejsce będzie nadawało nowy ton tej części Szczecina i przyczyni się do dalszego rozwoju Łasztowni – mówił marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Zobacz także: Palowanie na budowie Fabryki Wody w Szczecinie

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!