Budowa tuneli to nie tylko drążenie: najpierw należy przygotować teren, szczególnie, jeśli warunki geologiczne są kiepskie. Realizacja dwóch megaprojektów tunelowych w Australii nabiera tempa dzięki prowadzeniu prac geoinżynieryjnych.
Źródło: West Gate Tunnel Project
Pierwszy z nich to West Gate Tunnel Project: inwestycja o wartości niemal 7 mld USD, której realizację rozpoczęto już trzy lata temu w Melbourne. W jego ramach powstaną m.in. most, tunel i 12-pasmowa autostrada.
Obecnie trwają roboty m.in. na budowie odcinka tunelowego. Ekipy pracują przy wewnętrznych i zewnętrznych częściach portali (m.in. stabilizując grunt), jak i budując komory startowe dla maszyn TBM (ang. Tunnel Boring Machine), których głębokość sięgać będzie 35 m.
Stabilizacja gruntu jest kluczowym elementem przygotowań, ponieważ umożliwi bezpieczne wydostanie maszyn z wydrążonych tuneli.
Sam tunel powstać ma do 2022 r.
W tym samym mieście powstać ma też metro. Kontrakt o wartości około 11 mld USD obejmuje m.in. budowę dwunawowego, 9-kilometrowego tunelu pomiędzy stacjami South Kensington oraz South Yarra i pięciu stacji podziemnych.
Inwestor zamówił prace przygotowawcze i stabilizacyjne na pięciu placach budowy stacji, na głębokości od 25 do 35 m. Konieczne jest ich wykonanie z uwagi na złe warunki geologiczne w tym miejscu: grunt jest tam bardzo słaby.
W czterech lokalizacjach prace już wykonano: rozpoczęto je w 2019 r. (pierwsza lokalizacja).
Obydwa zadania realizuje firma Menard.
Przeczytaj także: Obudowa berlińska na budowie Airport City Gdańsk
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.