• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Walec dynamiczny na budowie obwodnicy Skawiny

Opublikowano: 21-05-2020 Źródło: Menard

Pod koniec tego roku gotowy powinien być ostatni, czwarty fragment obwodnicy Skawiny, miasta graniczącego z Krakowem. Niedawno w ramach budowy tej trasy do wzmocnienia podłoża wykorzystano technologię RDC (ang. Roller Dynamic Compaction).


fot. facebook.com/menardpl fot. facebook.com/menardpl

W ramach technologii RDC korzysta się z walca dynamicznego, tzw. rollera, który ma niejednorodny kształt. Roller, ze stałą prędkością, holowany jest przez ciągnik. Efektem przekręcania rollera na kolejne zakrzywienia są uderzenia, które powodują dogęszczenie podłoża gruntowego. Najczęściej, zależności od potrzeby, prowadzi się od 5 do 15 przejazdów po jednym śladzie.

fot. facebook.com/menardpl fot. facebook.com/menardpl

Przed przystąpieniem do tych prac, a także po ich zakończeniu, wykonywane są badania sondą dynamiczną. Z kolei w ich trakcie prowadzi się monitoring prędkości rozchodzenia się fali uderzeniowej w gruncie. Ponadto, jeśli w odległości do około 30 m od miejsca takich robót znajdują się jakieś obiekty, należy zbadać, jaki wpływ na ich stan mają drgania.

fot. facebook.com/menardpl fot. facebook.com/menardpl

W przypadku budowy obwodnicy Skawiny roller wykorzystano w miejscach, gdzie z uwagi na linie energetyczne nie można było dostać się dźwigiem (część trasy głównej, drogi serwisowej oraz ścieżki rowerowej). Zadanie to powierzono firmie Menard sp. z o.o.

Przeczytaj także: Na budowie S1 konieczne wzmocnienie skarp. Jest umowa

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!