• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Jak zapewnić drożność ujścia Wisły? Jest ważny dokument

Opublikowano: 08-06-2020 Źródło: Wody Polskie

Gotowa jest już dokumentacja techniczna pn. „Ujście Wisły – Modelowanie – 2019 – 2020”. Została przygotowana przez Zakład Mechaniki i Inżynierii Brzegów Instytutu Budownictwa Wodnego PAN. Prace trwały rok. Badania modelowe dotyczyły zapewnienia drożności ujścia Wisły (Przekop Wisły) i na jego przedpolu w wodach Zatoki Gdańskiej.


Ujście Wisły z lotu ptaka. Fot. Wody Polskie w Gdańsku Ujście Wisły z lotu ptaka. Fot. Wody Polskie w Gdańsku
  • Każdego roku Wisła niesie od 0,4 do 1,5 mln m3 osadów
  • Badania modelowe pochłonęły 0,32 mln zł

W 2015 r. zakończono przebudowę ujścia Wisły, a badania modelowe pozwolą ocenić efekty tamtej inwestycji i określić możliwości kolejnych prac. Przeprowadzono je na obszarze Przekopu Wisły oraz na stożku usypowym tworzącym się na wodach Zatoki Gdańskiej. Jak poinformował gdański oddział Wód Polskich, zbudowano matematyczne modele, dla różnych wariantów działań w obrębie ujścia Wisły, pod kątem skutecznego utrzymania oczekiwanej głębokości ujścia w 10-letnim horyzoncie czasowym.

Zakończona pięć lat temu przebudowa ujścia Wisły miała na celu zapobieganie tworzeniu się powodzi zatorowych: m.in. odbudowano kierownice zachodnią (na długości 550 m) oraz wschodnią (600 m; wydłużono ją też o 200 m). Do odbudowy wykorzystano betonowe segmenty wypełnione kamieniami i piaskiem (sięgają 6 m pod poziom wody) wielkością przypominające małe domy jednorodzinne. Kierownice, stąd właśnie taka nazwa, kierują nurtem rzeki, a wraz z nim niesionym materiałem, dalej w morze. Dzięki tym budowlom zimą mogą pracować lodołamacze (swobodnie odpływa kra).

Widok na kierownicę od strony lądu. Fot. Wody Polskie w Gdańsku Widok na kierownicę od strony lądu. Fot. Wody Polskie w Gdańsku

Jak poinformowano w zeszłym roku, kiedy podpisywano umowę na opracowanie wspomnianej dokumentacji, każdego roku Wisła niesie od 0,4 do 1,5 mln m3 osadów, z czego około 0,3 mln m3 zwiększa stożek usypowy, przez co ogranicza się drożność ujścia. Teraz, po zakończeniu badań, napisano, że brano pod uwagę wydłużenie istniejących kierownic ujścia Wisły, prace pogłębiarskie i dobudowę kinety. Ponadto w raporcie końcowym wskazano rozwiązania dotyczące planowania nowych inwestycji w obszarze ujścia Wisły. Zawiera on jakościową i ilościową analizę porównawczą wyników modelowania uzyskanych dla poszczególnych wariantów działań technicznych w odniesieniu do obecnej sytuacji.

Koszt przeprowadzenia badań modelowych to niemal 0,32 mln zł.

Przeczytaj także: Pale, ścianki szczelne – budowa drogi wodnej to olbrzymie wyzwanie

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!