Trwa budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Obecnie odbywa się realizacja pierwszej części tego kilkuetapowego projektu, która obejmuje m.in. przekop Mierzei Wiślanej (1,3 km długości oraz 5 m głębokości), a także budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej i sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym.
Przekop Mierzei Wiślanej. Fot. materiały prasowe NDI/Besix
- Przekop mierzei to tylko jeden z elementów większego projektu
- Wkrótce poznamy oferty na realizację części drugiej
- Całkowita długość nowej drogi wodnej wyniesie 23 km
Obecnie w rejonie Zatoki Gdańskiej powstają nabrzeże południowe oraz falochrony zachodni i wschodni. Na potrzeby każdego z tych zadań pogrążone są stalowe ścianki szczelne. W przypadku nabrzeża wykonano już 250 m. Jeśli chodzi o falochron zachodni, gotowa jest już 230-metrowa ścianka na jego nasadzie; teraz powstaje część zasadnicza (konieczny jest sprzęt pływający). Na budowie falochronu wschodniego odbywa się realizacja pierwszych siedmiu sekcji. W ramach prac na morzu wykorzystanych zostanie łącznie 4,5 tys. ton elementów, z których powstają ścianki szczelne.
Pierwsza część inwestycji obejmuje również budowę kanału żeglugowego ze śluzą od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, a także dwóch ruchomych mostów do przejazdu nad kanałem przed i za śluzą.
W rejonie kanału żeglugowego wykonywane są roboty ziemne. Materiał uzyskany z prac jest hałdowany na terenie przekopu, a w przyszłości jego część zostanie użyta do wykonania obwiedni sztucznej wyspy oraz zalądowienia obszaru nabrzeża południowego – mówi Jacek Szymański, dyrektor projektu z konsorcjum NDI/Besix.
By w odpowiedni sposób można było posadowić wspomniane mosty, grunt należało wzmocnić poprzez instalację pali prefabrykowanych (już to zrobiono). Obecnie trwają roboty żelbetowe związane z podporami mostu południowego. Zgodnie z planami, przeprawa ta oddana do użytku zostanie wiosną 2021 r.; będzie wykorzystywana w ramach budowy kanału żeglugowego.
Od strony Zalewu Wiślanego gotowe są już tymczasowe: grobla i konstrukcja nabrzeża przeładunkowego (wykorzystano 1 tys. stalowych grodzic), na którym przeładowywane będą materiały potrzebne do budowy wyspy. Sam rejon przyszłej wyspy oczyszczono już z materiałów ferromagnetycznych (na wyspie będzie tymczasowa baza techniczna). Umacniane są też, za pomocą geokrat (geosyntetyki komórkowe), skarpy wykopów kanału żeglugowego; trwa też humusowanie wraz z obsiewaniem mieszanką traw. Wykonano płotki herpetologiczne na długości całego przekopu.
Najbliższy czas będzie poświęcony na dalsze wbijanie ścianek szczelnych (także w zakresie kanału żeglugowego) czy instalację mikropali. Wszystko ma być gotowe za około 2,5 roku. Za roboty odpowiada konsorcjum NDI/Besix. Koszt ich wykonania to ponad 992,2 mln zł. Z kolei 22 czerwca br. poznać mamy firmy, które wyrażą zainteresowanie wykonaniem m.in. obudowy brzegów oraz robót czerpalnych na rzece Elbląg, a także mostu obrotowego w Nowakowie o długości 104 m (będzie to drugi etap). Dopiero trzecie postępowanie będzie dotyczyć robót pogłębiarskich na Zalewie Wiślanym.
Całkowita długość nowej drogi wodnej (5 m głębokości), łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, wyniesie prawie 22,9 km (w tym 10,1 km przejścia przez Zalew Wiślany; 10,3 km przez rzekę Elbląg; resztę stanowić będzie odcinek stanowiska postojowego, śluzy i portu zewnętrznego). Efektem tej inwestycji ma być przede wszystkim możliwość wpływania do portu w Elblągu jednostek o długości do 100 m oraz do 20 m szerokości, które będą mogły docierać tam krótszą o 94 km niż dotychczasowa (przez Cieśninę Pilawską) drogą.
Przekop Mierzei Wiślanej
Obecnie trwa przetarg na dostawę nasiębiernej pogłębiarki ssąco-refulującej. W przyszłości maszyna będzie wykorzystywana głównie do utrzymywania odpowiedniej głębokości w miejscu przekopu, ale nie tylko, bo także np. na Zalewie Wiślanym czy w Zatoce Puckiej. Urządzenie będzie wyposażone w system zbierania zanieczyszczeń.
Zobacz nasz serwis specjalny PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.