Pierwszy tegoroczny numer kwartalnika „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele” przypadł niemal na początek pandemii. W ciągu kolejnych trzech miesięcy udało się przynajmniej częściowo poskromić zagrożenie – na tyle, że obecnie możemy zaprosić Czytelników nie tylko do lektury naszego czasopisma, ale też na kolejną konferencję z cyklu Geoinżynieria w Budownictwie.
Co w numerze? Geoinżynieryjnym tematem wydania są nabrzeża i inne konstrukcje hydrotechniczne. W ciągu kilku ostatnich lat firmy związane z branżą „geo” miały w zakresie tego typu robót sporo pracy. Plany inwestycyjne na kolejne miesiące i lata pokazują, że ten trend się utrzyma. W końcu do portów morskich w Polsce zawija coraz więcej i jednocześnie coraz większych statków, a ich zarządcy raz po raz chwalą się rekordowymi przeładunkami. To jednak dopiero początek, bo celem jest trwałe ich umocnienie jako liderów wśród portów basenu Morza Bałtyckiego. Aby było to możliwe, konieczne jest zainwestowanie olbrzymich środków w budowę i modernizację infrastruktury portowej – jak zauważa redaktor Łukasz Madej. Swoją wiedzą w tym zakresie podzieliła się na łamach kwartalnika również firma Keller Polska, która w czerwcu br. Polska zorganizowała webinarium, w trakcie którego jej eksperci dzielili się doświadczeniami z zadań zrealizowanych już w portach morskich.
Nie oznacza to, że na budowach innych obiektów prace z zakresu „geo” nie są potrzebne – wręcz przeciwnie. Realizacja prac związanych z budową np. wieżowców często wiąże się z koniecznością kompleksowego zastosowania różnych technologii. Tak jest m.in. na placu budowy Global Office Park w Katowicach – Mateusz Hager i Aleksandra Żak (Greifbau sp. z o.o.) opisali w najnowszym numerze „GDMT”, w jaki sposób inwestycja ta została zabezpieczona od strony geoinżynieryjnej.
W tym wydaniu, jak co kwartał, prezentujemy Państwu też ważne informacje z branży drogowej, m.in. analizując plan budowy 100 obwodnic w 10 lat czy też projekt rozbudowy autostrady A1. Poruszyliśmy też ważny temat przejść dla zwierząt w budownictwie komunikacyjnym.
W numerze także ciekawe inwestycje mostowe, takie jak budowa wiaduktu kolejowego na S7 czy nowy wiadukt w dolinie Polcevera, ale też tunelowe – na przykład tunele pod Kanałem Sueskim, najdłuższy zatapiany tunel drogowo-kolejowy oraz najdłuższy tunel drogowy w Polsce. Na budowie tego ostatniego obiektu wykorzystywanych jest wiele innowacyjnych rozwiązań, takich, jak wózki do betonowania „szyte na miarę”, o których na łamach „GDMT” opowiada Magdalena Smolarczyk z ULMA Construccion Polska S.A.
Dla wszystkich zainteresowanych regulacjami prawnymi, obejmującymi branżę, trzy ciekawe teksty, dotyczące: naruszenia obowiązków zawodowych, prawnego koła ratunkowego dla przedsiębiorstw, a także nowej ustawy, która wpłynie m.in. na poprawę warunków pracy geodetów.
Serdecznie zapraszamy do lektury! A już we wrześniu mamy nadzieję zobaczyć się z Państwem w urokliwych podkrakowskich Tomaszowicach, gdzie odbędzie się X Konferencja Geoinżynieria w Budownictwie. Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie Państwo TUTAJ.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.