• Przepławki dla ryb i śluza mają pomóc w rewitalizacji jeziora Jamno
  • Konieczna będzie przebudowa lokalnego mostu
  • Planowane działania mają być korzystne dla środowiska naturalnego

Ratunek dla jeziora

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie konsultuje ze starostwem powiatu koszalińskiego plan inwestycji służących przywróceniu równowagi ekologicznej jeziora. Według harmonogramu najpierw zostaną przeprowadzone prace naprawcze, a później zostanie przygotowany program docelowej przebudowy. Działania zmienią infrastrukturę dookoła akwenu, dlatego PGW Wody Polskie prowadzą konsultacje społeczne i dialog z samorządami. Dyskusje mają pomóc w określeniu, jak ma wyglądać przebudowa.


Działania naprawcze

Pierwszy etap to działanie interwencyjne, czyli przywrócenie sterowalności wrotom sztormowym. W dwóch oknach wrót zamiast zamknięć szandorowych, zostaną zamontowane zasuwy dające możliwość sterowania ręcznego przepływem wody w zależności od stanów wód panujących na morzu czy jeziorze. W dwóch pozostałych oknach pozostawione zostaną na stałe szandory – drewniane zamknięcia remontowe, ale planowane jest wykonanie w nich otworów, które pozwolą na migrację ryb – mówi dyrektor Wód Polskich w Szczecinie Marek Duklanowski.

Konieczna przebudowa mostu

Za najlepszy uznano wariant przebudowy zakładający m.in. wykonanie śluzy żeglownej na połączeniu jeziora z kanałem Jamneńskim. To jednak wymaga kolejnej inwestycji – przeprowadzenia przebudowy mostu nad kanałem. Przeprawa jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie planowanych działań, w ciągu drogi powiatowej nr 0354Z pomiędzy Mielnem a Łazami. Istniejący obiekt ma zbyt małe światło, by planowana śluza działała zgodnie z założeniami. Na ten temat wypowiadali się uczestnicy spotkania dotyczącego działań inwestycyjnych związanych z jeziorem Jamno – Starostwa Powiatowego w Koszalinie, Jachtklubu Koszalin, Zachodniopomorskiego Związku Żeglarskiego czy Wojewódzkiego Związku OSP.

- Doszliśmy do porozumienia ze starostą koszalińskim Marianem Harnamowiczem, że konieczna jest przebudowa mostu, tak by zwiększyć jego światło. Tylko takie działanie inwestycyjne pozwoli na uzyskanie pełnej funkcjonalności żeglugowej śluzie, która została zaplanowana w ramach wariantu wybranego dla przebudowy wrót sztormowych Jeziora Jamno – wyjaśnia Magdalena Sztukiel, zastępca dyrektora Wód Polskich w Szczecinie.

Rozwiązania dla środowiska

Reasumując, planowane działania to przywrócenie funkcjonalności i sterowalności wrotom sztormowym, budowa śluzy i przepławek umożliwiających przemieszczanie się ryb między jeziorem a morzem. Wody Polskie są na etapie uzyskiwania niezbędnych pozwoleń i dokumentacji, ale deklarują, że inwestycja tak ważna dla Koszalina i Mielna zostanie zrealizowana tylko wtedy, gdy proponowane rozwiązania okażą się dobre dla środowiska naturalnego.

Przeczytaj także: Żuławy Wiślane: ruszy budowa wrót sztormowych na Tudze