Paweł Szmyt z ArcelorMittal w swoim tekście pt. „Rozwiązania stalowe w konstrukcjach hydrotechnicznych – budowa nabrzeży” podkreśla, że wyraźne w ostatnich latach ożywienie w zakresie inwestycji w obszarze budownictwa hydrotechnicznego, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa morskiego, skupiło uwagę wielu specjalistycznych firm wykonawczych. Autor zestawia przykłady rozwiązań stalowych w konstrukcjach nabrzeży, przedstawiając skróconą charakterystykę ich zastosowań w danych warunkach technicznych. Zaznacza jednocześnie, że artykuł, choć jest zbiorem wybranych zagadnień, nie wyczerpuje tematyki i jest zachętą dla młodych inżynierów do dalszego zgłębiania wiedzy.

Rozwiązania stalowe w konstrukcjach hydrotechnicznych – budowa nabrzeży

***

Sporo doświadczeń z zadań zrealizowanych w portach morskich posiada też firma Keller Polska sp. z o.o. O tym, że praca w tego typu miejscach wiąże się nie tylko z bardzo specyficznymi warunkami gruntowymi, dużymi wyzwaniami projektowymi i wykonawczymi, ale również z niespodziankami, eksperci firmy opowiadali w trakcie specjalnego webinarium. Jak mówili, np. w Porcie Gdańsk instalację pali uniemożliwiała im zalegająca w gruncie… barka.

Geotechnika w hydrotechnice. Co należy robić, by budować odpowiedzialnie?

***

W centrum Katowic powstają dwie 25-kondygnacyjne wieże biurowe i jedna mieszkaniowa. Wieże będą osadzone na wspólnym 5-kondygnacyjnym podium, w którym znajdą się liczne lokale gastronomiczne i usługowe. Naprzeciwko obiektu stanie budynek biurowy. W ramach tej inwestycji niezbędne było zastosowanie kilku technologii związanych z pracami geotechnicznymi. Przeprowadzenia prac – związanych z zabezpieczeniem wykopów, robotami ziemnymi, wykonaniem betonów podkładowych oraz ze wzmocnieniem podłoża gruntowego – podjęła się firma Greifbau sp. z o.o. Jak przebiegały roboty? O tym piszą Mateusz Hager i Aleksandra Żak.

Złożone prace geotechniczne na terenie Global Office Park w Katowicach

***

W Polsce trwa wielki program budowy i modernizacji dróg oraz linii kolejowych. Ważnymi elementami wielu projektów są wiadukty. Największe wyzwania wiążą się z budową przepraw kolejowych, kiedy to w trakcie robót należy utrzymać ciągły ruch pociągów. Właśnie tak powstawała przeprawa w ramach realizowanego przez Mota-Engil Central Europe S.A. kontraktu na projekt i budowę odcinka C drogi S7 Tarczyn–Grójec. Jakiego rodzaju zbudowano wiadukt? Jakie zastosowano rozwiązania? O tym piszą Joanna Olszowska-Schilbach i Piotr Kania.

Budowa wiaduktu kolejowego na S7

***

W najnowszym numerze naszego kwartalnika wiele miejsce poświęciliśmy też tematowi tuneli. Budowa tak skomplikowanych obiektów bardzo często wymaga niestandardowych, dopasowanych do danego projektu rozwiązań. Na budowie tunelu w ciągu drogi ekspresowej S7 w Małopolsce (tzw. zakopianki) jednym z takich rozwiązań jest użycie specjalnego wózka wykorzystywanego w procesie betonowania obudowy stałej. Wszystkiego o tym urządzeniu można dowiedzieć się czytając artykuł Magdaleny Smolarczyk z firmy ULMA Construccion Polska S.A.

Wózek do betonowania „szyty na miarę” na budowie najdłuższego tunelu w Polsce

***

Bezpieczeństwo w tunelach wiążę się z potrzebą wdrożenia różnych systemów pomiarowych, w tym monitoringu zanieczyszczenia i przepływu powietrza. Unia Europejska nie wprowadziła regulacji dotyczących tego typu monitoringu – każdy kraj członkowski stosuje własne standardy. W Polsce, w przypadku nowych tuneli, są one bardzo wyśrubowane – poza Niemcami nikt nie stawia takich wymagań. O tym pisze Krzysztof Filipowski z firmy Pentol-Enviro Polska sp. z o.o.

CODEL TunnelTech. Kompletny system monitoringu atmosfery w tunelach

***

W Polsce pierwsze samodzielne obiekty inżynieryjne pełniące tylko funkcję przejść dla zwierząt powstały w 1996 r. Od tamtej pory, do 2016 r., na drogach zarządzanych przez GDDKiA powstało łącznie 2577 przejść dla zwierząt. Ponadto w ramach inwestycji, które miały się zakończyć do 2018 r., przewidziano kolejne 383 tego typy obiekty. Obiekty te stanowią nieodzowny element sieci komunikacyjnych (tak drogowych, jak i kolejowych). Mając na uwadze bogactwo przyrodnicze naszego kraju, wszyscy powinnyśmy doceniać znaczenie, a także potrzebę budowy obiektów ekologicznych, w tym przejść dla zwierząt. O problemach związanych z budową tego typu obiektów pisze prof. dr hab. inż. Adam Wysokowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Przejścia dla zwierząt w budownictwie komunikacyjnym. Aktualny stan problematyki

***

W numerze można przeczytać też o budowie i modernizacji nabrzeży w polskich portach morskich, coraz większej sieci dróg krajowych, budowie wiaduktu we Włoszech; zastanawiamy się też, czy nowa ustawa poprawi warunki pracy geodetów.

Zachęcamy również do prenumeraty periodyku „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele”. Jeśli jeszcze nie otrzymujesz naszego czasopisma, możesz je zamówić. Zapraszamy do lektury!