W przypadku stopnia w Januszkowicach zaplanowano np. regulację prawego brzegu oraz modernizację dolnej tamy rozdzielczej i awanportów. Do tego przewidziano budowę komory śluzy o wymiarach 190 x12 m, z głową pośrednią, a także przebudowę istniejącej komory pociągowej o wymiarach 187 x 9,6 m. Jak poinformowano, zakres przedsięwzięcia pozwoli na zapewnienie ciągłości żeglugi śródlądowej na Odrzańskiej Drodze Wodnej w przypadku ewentualnej awarii jednej ze śluz. Podobne roboty mają odbyć w Krapkowicach.

Z kolei na stopniu Ujście Nysy, w miejsce jazu kozłowo-iglicowego, powstanie jaz klapowy z napędem hydraulicznym i automatycznym systemem sterowania. Co ważne, choć stary jaz zostanie rozebrany, to zachowana ma być m.in. zabytkowa przepławka. Wybudowana będzie również przepławka dla ryb dwuśrodowiskowych. Poza tym modernizacją mają być objęte tama rozdzielcza, brzegi Odry w pobliżu jazu czy poszury jazowe.


W dobie postępujących zmian klimatu, intensywnie podejmowanych działań na rzecz przeciwdziałania suszy z jednej strony i minimalizowania skutków powodzi z drugiej, równie ważne są inwestycje na rzecz rozwoju śródlądowych dróg wodnych i utrzymanie istniejących obiektów służących transportowi śródlądowemu w pełnej sprawności – powiedział Marcin Jarzyński z gliwickiego oddziału Wód Polskich.

Łączy koszt przeprowadzenia wszystkich prac to 552 mln zł.  Z punktu widzenia Komisji Europejskiej, kluczowe jest takie projektowanie urządzeń hydrotechnicznych, które zapewni możliwość swobodnego przemieszczania się ryb, np. dzięki budowie przepławek. Dbałość o ekosystemy wodne jest elementem ogłoszonej przez Komisję Europejską Unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030 – dodał Marek Prawda, przedstawiciel KE w Polsce.

Przeczytaj także: Przekop Mierzei Wiślanej – najnowsze zdjęcia z placu budowy