• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warszawa: jakie pale zastosowano na budowie Mostu Południowego?

Opublikowano: 17-09-2020 Źródło: inzynieria.com
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

W Warszawie funkcjonuje osiem mostów drogowych przez Wisłę, z których miasto odpowiada za siedem, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) za jeden (Grota-Roweckiego). Wkrótce stolica zyska kolejną tego typu przeprawę, bo jeszcze w tym roku zakończyć ma się budowa Mostu Południowego.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Mostem Południowym nazywa się przeprawę, która powstaje w ramach budowy Południowej Obwodnicy Warszawy (droga ekspresowa S2). Cały obiekt będzie mieć około 1,5 km długości i 45,8 m szerokości. W jego skład wejdą: most nad Wisłą o długości 533,6 m oraz dwie estakady nad terenami zalewowymi: po stronie Wilanowa (342,8 m) i Wawra (628,98 m). Niedawno zabetonowano całą konstrukcję, tym samym oba brzegi Wisły zostały połączone.

Jak usłyszeliśmy w GDDKiA, najtrudniejsze wyzwania na tej budowie wiązały się ze zmiennymi warunkami gruntowymi. A te są typowe dla pradoliny Wisły: glina piaszczysta, iły, średnie piaski drobne, piaski pylaste. W nurcie rzeki znalazło się pięć podpór, z czego dwie wspólne z estakadami. Z uwagi na wspomniane warunki gruntowe, posadowienie podpór nurtowych przyjęto jako pośrednie na palach wierconych DN1500. Pozostałe podpory estakad posadowiono na prefabrykowanych palach wbijanych o przekroju poprzecznym 40 x 40 cm.

Fot. archiwum GDDKiA

Fot. archiwum GDDKiA

Fot. archiwum GDDKiA

Fot. archiwum GDDKiA

Most Południowy do użytku ma być oddany jeszcze w tym roku. Jak poinformowała GDDKiA, powodem wydłużenia czasu na ukończenie były nieprzewidziane warunki gruntowe w nurcie Wisły.

Przeczytaj także: 1,5 km pali na budowie mostu przez Wel. Jak będzie wyglądać przeprawa?

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.