267,3 m długości i niespełna 16 m szerokości będzie mieć most w ciągu budowanej obecnie obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego (woj. warmińsko-mazurskie). Przeprawa przez rzekę Wel (dopływ Drwęcy) powstaje w złożonych warunkach gruntowych, posadowiona zostanie na palach.
Budowa mostu przez Wel. Fot. GDDKiA
- Łączna długość pali to ponad 1,5 km
- Stwierdzono złożone warunki gruntowe
- Obwodnica ma być gotowa w czerwcu 2021 r.
W ciągu obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego zaplanowano most o konstrukcji żelbetowej, sprężonej o przekroju skrzynkowym. Przeprawa została zaprojektowana na obciążenia klasy A. Nośność użytkowa wynosi 42 tony, a projektowana nośność normowa – 50 ton. Będzie to obiekt pięcioprzęsłowy (o schemacie statycznym belki ciągłej) o rozpiętościach 43,0 m + 3 x 60,0 m + 42,5 m. W skład przeprawy wejdą dwa przyczółki żelbetowe masywne z pilastrami i skrzydłami oraz cztery filary dwusłupowe utwierdzone w ławach żelbetowych. Szerokość rzeki Wel pod przęsłem mostu między brzegami dochodzi do 15 m, a rozpiętość przęsła nad rzeką to 60 m. W miejscu budowy mostu nie odbywa się żegluga. Zgodnie z projektem, światło pionowe między spodem ustroju nośnego a rzędną rzeki wynosi 10 m.
Na przeprawie zaplanowano drogę dwujezdniową o zmiennej szerokości, z pasem rozdziału jezdni (1,2 m szerokości) i dwoma chodnikami dla obsługi. Od strony Brodnicy do połowy mostu przewidziano dwie jezdnie szerokości po 5,75 m, z jednym pasem ruchu o szerokości 3,5 m, opaskami szerokości 1,75 m (pas awaryjny) i 0,5 m linią odwodnienia. Od połowy przeprawy w kierunku Ostródy jezdnia zwęża się do 4 m (3,5 + 0,5 m). Jadąc w kierunku Brodnicy na początku ma 8 m szerokości (dwa pasy ruchu po 3,5 m i opaska 0,5 m), w połowie mostu zwężając się do 5,75 m.
W skład odwodnienia mostu wejdzie 0,5 km przewodów odpływowych i zbiorczych, 0,6 km m drenażu na płycie pomostu, 54 wpusty i 56 sączków. Do budowy przeprawy wykorzystanych zostanie 700 ton stali zbrojeniowej, a łączna długość kabli ze stali sprężającej wyniesie 8,4 km. Ponadto użytych będzie sumarycznie 4850 m3 betonu, w tym betonu konstrukcyjnego około 4774 m3 (nie licząc tego w palach i schodach skarpowych). Powstanie 1560 m2 izolacji bitumicznych na zimno oraz 4272 m2 termozgrzewalnych.
Skomplikowane warunki gruntowe na budowie mostu
W miejscu budowy w strefie przypowierzchniowej stwierdzono występowanie gruntów organicznych w postaci torfów, namułów i humusów. Niżej – gruntów spoistych: piaski z przewarstwieniami na większych głębokościach gruntami niespoistymi np. w postaci glin i piasków gliniastych. Z uwagi na złożone warunki gruntowe podpory mostu postanowiono posadowić na 113 palach typu Franki o średnicy DN610. Pale, o łącznej długości ponad 1,5 km, instalowano na głębokości od 5,5 m do 17 m.
Budowa obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego trwa od nieco ponad roku trwa. Trasa powstanie w ciągu drogi krajowej nr 15. W jej ciągu zaplanowano w sumie m.in. 14 obiektów inżynieryjnych. Obwodnica ma być gotowa w czerwcu 2021 r.
Przeczytaj także: Obwodnica Wronek – dlaczego zdecydowano się na palowanie?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.