W planie jest demontaż zapory czołowej zbiornika w Wilkowicach wraz z przepławką oraz urządzeniami tworzącymi z nią całość techniczno-użytkową. Potem koryto rzeki ma być odtworzone, a teren rozebranego zbiornika uporządkowany. Z kolei zachowana zostanie zapora przeciwrumowiskowa na potoku Wilkówka, a także niecka wypadowa oraz elementy czaszy zbiornika będące zabezpieczeniem drogi gminnej oraz mostu.

Planowana rozbiórka to pokłosie zagrożenia, jakie wskutek ulewnych deszczy powstało w maju 2019 r., kiedy potok Wilkówka wylał i w szybkim tempie wypełnił zbiornik, grożąc przerwaniem korony zapory. W sierpniu tego samego roku, bez naruszenia konstrukcji budowli, wykonano dodatkowe otwory w wieży przelewowo-upustowej. Otwory umożliwiają swobodny przepływ wód Wilkówki przez czaszę zbiornika nawet podczas wezbrania powodziowego oraz uniemożliwiają piętrzenie, a tym samym jego samonapełnienie.

Zapora na Wilkówce powstała w 2013 r. Jej podstawowym zadaniem miało być piętrzenie wody dla celów pitnych na wypadek suszy oraz służenie rezerwą w razie wezbrań i powodzi. Zbiornik – z uwagi na liczne wady konstrukcyjne – nie spełnił jednak swoich funkcji.

Przeczytaj także: Zbiornik Racibórz Dolny ochronił szpital z chorymi na Covid-19