• W Łodzi trwają prace związane z budową tunelu średnicowego
  • Wykonawca przeprowadził szczegółowe badanie stanu technicznego budynków znajdujących się na trasie tunelu
  • Czujniki drgań zamontowane będą w tunelu, na budynkach i na ziemi na terenie inwestycji

Zastosowana do budowy tunelu średnicowego w Łodzi technologia minimalizuje ryzyka związane z pracami, które prowadzone są w sąsiedztwie gęstej zabudowy miejskiej. Ogranicza m.in. osiadanie budynków, osuwanie ziemi i powstawanie drgań, a także zapobiega ewentualnym kolizjom z sieciami energetycznymi, ciepłowniczymi i wodnymi. Mimo to monitoring terenu i pomiary drgań w rejonie prac są konieczne.

Monitoring tunelu w Łodzi

W ramach przygotowań do realizacji projektu przeprowadzono szczegółowe badanie stanu technicznego 330 budynków znajdujących się na trasie tunelu. Stan pojedynczych oceniono jako awaryjny – jest prawdopodobne, że podczas prowadzenia prac ich mieszkańcom zaoferowany zostanie czasowy (od 3 do 5 dni) pobyt poza miejscem zamieszkania. Relokacja dotyczyć może mieszkańców budynków na odcinku od ul. Długosza do ul. Drewnowskiej.

Inwestor planuje wykonanie pomiarów na pierwszych kilkuset metrach drążonego tunelu, mimo iż maszyna TBM nie będzie znajdowała się jeszcze pod terenami zabudowanymi. Ma to umożliwić sprawdzenie urządzeń pomiarowych i systemu monitorowania.

Tunel średnicowy w Łodzi: pomiar drgań

Urządzenia do pomiaru drgań umieszczone zostaną na ziemi, na budynkach oraz w obudowie obiektu. Część z nich została już zamontowana w komorach startowych. Nad obsługą systemu monitoringu czuwać będą operatorzy TBM z ramienia producenta maszyn, firmy Herrenknecht AG, a także pracownicy wykonawcy prac – konsorcjum firm Energopol Szczecin i Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego.

Prace w ramach udrożnienia Łódzkiego Węzła Kolejowego trwają. Dwie tarcze TBM, które już uruchomiono, są aktualnie konfigurowane w zakresie systemów mechanicznych, hydraulicznych, elektrycznych i elektronicznych. Ponadto, budowana jest komora demontażowa dla mniejszej tarczy TBM, a roboty prowadzone są przy komorze rozgałęźnej między tunelem dwutorowym a jednotorowym (rejon ul. Włókniarzy).

Tunel średnicowy w Łodzi połączy Łódź Fabryczną z Łodzią Kaliską i Łodzią Żabieniec. W ramach inwestycji powstanie w sumie około 17 km torów i dwa nowe podziemne przystanki w centrum miasta. Trasa przebiegać będzie przez tunele o łącznej długości około 7,5 km: jeden dwutorowy (około 3-kilometrowy) od stacji Łódź Fabryczna, przez Łódź Śródmieście i Łódź Polesie, do rejonu ul. Odolanowskiej, a także cztery jednotorowe (w sumie będą miały 4,5 km) – od komory rozjazdowej przy ul. Włókniarzy do linii kolejowej nr 15 w kierunku Łodzi Żabieniec i Łodzi Kaliskiej. Zakończenie prac planowane jest na koniec 2022 r. Wartość inwestycji to ponad 1,7 mld zł.

Zobacz także nasz TEMAT SPECJALNY: TUNEL ŚREDNICOWY W ŁODZI