• W sierpniu zostaną oddane do użytku dwa falochrony o łącznej długości 1679 m
  • Modernizacja prowadzona jest na obszarze o powierzchni 232 ha
  • Prace czerpalne obejmują 145 ha

Roboty za niemal 800 mln zł

Projekt „Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku” zakończy się w 2023 r. Jego wartość wynosi 795 mln zł, z czego 85% stanowi dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020. Przedsięwzięcie jest realizowane na terenie o powierzchni około 232 ha, z tego 145 ha to obszar robót czerpalnych. Rozbudowywany jest układ falochronów odpowiadających za osłonięcie wschodniej strony portu.


Prefabrykowane skrzynie pływające

Rdzeń budowli hydrotechnicznej, tj. rozbudowywanych falochronów, składa się ze specjalnie prefabrykowanych skrzyń pływających, które zostały wyprodukowane na celowo do tego projektu sprowadzonym z Hiszpanii i przystosowanym dla gabarytów projektu suchym doku. Analogiczne rozwiązanie było zastosowane pierwszy raz przy budowie Portu Gdynia, a kolejny przy budowie Portu Północnego w latach 70. XX w. Tym razem jednak, skrzynie nie są prefabrykowane na plaży, jak to miało miejsce w przypadku historycznej, gdyńskiej budowy. Do budowy skrzyń wykorzystano technologię ślizgową, która pozwala na prefabrykację elementów w cyklu około siedmiu dni (od sześciu do 10, zależy to w dużym stopniu od temperatury zewnętrznej) przy pracy 24/7 – powiedziała Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. technicznych i pełnomocnik dyrektora ds. realizacji projektu.

Nowe falochrony już w sierpniu

W sierpniu 2021 r. zakończą się budowy nowych falochronów osłonowych: jednego o długości 853 m na przedłużeniu istniejącego falochronu wyspowego i drugiego południowo–wschodniego liczącego 826 m. Pod koniec sierpnia będzie gotowa platforma dla ptaków zlokalizowana pomiędzy istniejącym falochronem wyspowym, a jego budowanym przedłużeniem. Trwa przetarg na remontu falochronu wyspowego północnego (1625 m), a na przełomie maja i czerwca zostanie ogłoszone postępowanie (ponowne) na wykonanie robót czerpalnych na projektowanych torach wodnych i obrotnicach wraz z odpowiednim rozmieszczeniem oznakowania nawigacyjnego.

Przeczytaj także: S52: czas na badania geofizyczne dla Beskidzkiej Drogi Integracyjnej