Fińscy i słowaccy partnerzy rozpoczną testy innowacyjnej technologii plazmowego wiercenia. Celem jest wykonanie najgłębszego geotermalnego odwiertu w Europie i wykorzystanie go produkcji energii elektrycznej oraz przetestowanie możliwości zastosowania tego rozwiązania do budowy tuneli.
Laboratorium w kopalni. Fot. Callio
- Wiercenie z użyciem plazmy pozwala osiągnąć głębokości nawet 10 km
- Rozwiązanie umożliwia też wiercenie w poziomie
- Ma być dziesięciokrotnie szybsze niż w metodach tradycyjnych
Sojusz słowacko-fiński
Prace przeprowadzą słowacka firma GA Drilling oraz fińskie Finest Bay Area Development Oy (zajmująca się m.in. projektem podmorskiego tunelu kolejowego Tallin–Helsinki) oraz miejska spółka deweloperska Callio należąca do miejscowości Pyhäjärvi. Właśnie w znajdującej się tam kopalni będzie testowane nowatorskie rozwiązanie do wiercenia otworów geotermalnych o nazwie Plasmabit.
Koszty mają być niskie
Aktualnie czynnikiem ograniczającym bardzo głębokie wiercenia geotermalne jest wysoki koszt takich operacji. Słowacka firma twierdzi, że opracowała technologię, która zrewolucjonizuje energetykę geotermalną i stworzy z niej powszechne i tanie źródło energii, realną alternatywę dla paliw kopalnych.
Źródło: GA Drilling
Szybkie wiercenie głębokich otworów
Jak zapewnia spółka, Plasmabit umożliwia tanie i szybkie wiercenie otworów o głębokości nawet 10 km. Temperatura tak nisko położonych złóż daje możliwość wykorzystania ich do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. Geotermia w dowolnym miejscu to rozwiązanie dla lokalnego, niezależnego źródła energii elektrycznej, ogrzewania, czystej wody i produkcji żywności na świecie – mówi Igor Kocis, dyrektor generalny i założyciel GA Drilling.
Zaplanowano testy drążenia tunelu
Rozwiązanie pozwala na wykonywanie odwiertów w pionie i w poziomie, stąd współpraca z Finest Bay Area Development (FEBAY), która sprawdzi możliwości wykorzystania tej technologii do drążenia podmorskiego tunelu kolejowego. Dlatego poza wierceniami geotermalnymi zaplanowano test wykorzystania technologii w maszynach TBM (ang. Tunnel Boring Machine) w twardych skałach w kopalni Pyhäsalmi. Według oszacowań partnerów, wiercenie plazmowe w skałach będzie do 10 razy szybsze niż konwencjonalne.
Źródło: GA Drilling
Ośrodek badawczy
60-letnia kopalnia metali nieszlachetnych Pyhäsalmi w Pyhäjärvi z końcem 2021 r. zakończy swój żywot Jest najgłębszym takim obiektem w Europie (1400 m) z siecią 100 km tuneli. Powstanie w niej centrum badawcze i testowe FEBAY oraz ośrodek szkoleniowy dla górnictwa i sektora budownictwa podziemnego. Na początku posłuży do testów słowackiej innowacji.
Przeczytaj także: Wyzwania geotechniczne na budowie tuneli w ciągu Północnej Obwodnicy Krakowa
Źródło: GA Drilling
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.