Zapory boczne Jeziora Zegrzyńskiego mają 59 km łącznej długości, przy czym zakończonymi właśnie pracami objęto długi na 9 km fragment Arciechów–Kuligów. Przeprowadzono doszczelnienie korpusu i podłoża zapory bocznej z poziomu istniejącej korony na długości 2200 m i o głębokości 7 m. Ponadto koronę zapory podwyższono na odcinku o długości 7 km, a także odtworzono nasyp zapory bocznej (50 m; zamykający odcinek zapory od strony Kuligowa). Przebudowano też wjazdy i zjazdy z zapory, odbył się remont rowu przywałowego i nawierzchni. Przeprowadzenie wszystkich prac pochłonęło 4,5 mln zł.

Jak powiedział Przemysław Daca, prezes Wód Polskich, z analizy przyjętych w zeszłym roku map ryzyka i zagrożenia powodziowego wyszło, że w ekstremalnej sytuacji, w trakcie tzw. powodzi stulecia, mogłoby dojść do zalania okolicznych miejscowości. Z map wynikało ewidentnie, że musimy poprawić ten odcinek zapory. Podnieśliśmy ją, zrobiliśmy na 7 km zasłonę przeflitracyjną i szereg innych prac. Dzięki czemu sytuacja zdecydowanie się tutaj polepszy – powiedział Przemysław Daca.

Co to jest zapora boczna?

Zapory boczne Jeziora Zegrzyńskiego chronią wschodnią i południową część zlewni bezpośredniej (tereny położone w depresji), w tym miejscowości: Nieporęt, Białobrzegi, Rynia i Arciechów. Poza tym utrzymują zbiornik w ujściu Bugu. Projektując zbiornik rozważano rezygnację z części tych zapór, czego efektem byłaby większa powierzchnia akwenu, jednak na skutek protestów mieszkańców, którzy w takim przypadku musieliby się przeprowadzić, zrezygnowano z takiego rozwiązania. Zbudowano zapory boczne wraz z rowami drenażowymi i przepompowniami.

Jezioro Zegrzyńskie to zbiornik retencyjny na Narwi, zbudowany w 1963 r. w powiecie legionowskim. Powstało poprzez przegrodzenie koryta Narwi zaporą w Dębem. Powierzchnia zbiornika wynosi 3030 ha, a pojemność 94,3 mln m³.

Przeczytaj także: Największe sztuczne zbiorniki retencyjne w Polsce | TOP 10