Na Kanale Grunwaldzkim, wzdłuż prawego i lewego brzegu, wykonywany jest drenaż. Powstają przejścia dla zwierząt i nabieżnik od strony jeziora Szymon, a na oczepach od strony gruntu izolacja bitumiczna.

Z kolei na kanałach Szymońskim i Tałckim trwa rozbiórka istniejącego umocnienia brzegu i pogrążanie ścianek szczelnych. W obrębie drugiego z tych kanałów dodatkowo w toku są roboty związane z wykonaniem oczepu.

Na Kanale Mioduńskim zakończono już rozbiórkę żelbetowego zabezpieczenia i wykonywanie oczepu. W tym momencie pogrążane są ścianki szczelne na prawym brzegu, na lewym proces ten został już zakończony.

W związku z prowadzonymi pracami zmianie uległa organizacja ruchu w obrębie kanałów. Na Grunwaldzkim i Szymońskim jest on obustronny, na dwóch pozostałych czasowo prowadzona jest ręczna regulacja ruchu jednostek oraz sygnalizacja świetlna. Poza tymi utrudnieniami żegluga może odbywać się bez większych zakłóceń. Żeglarze chętnie korzystają z tego szlaku – tylko w ubiegły weekend prześluzowano tam blisko 1000 jednostek pływających.

Prace związane z remontem kanałów potrwają jeszcze co najmniej kilka miesięcy. Najszybciej zakończyć powinny się prace na Kanale Grunwaldzkim – w lipcu br., później na Kanale Tałckim (listopad br.), a w dalszej kolejności na kanale Mioduńskim (lipiec 2022 r.) i Szymońskim (kwiecień 2023 r.).

Do remontu przeznaczono jeszcze Kanał Łuczański (Giżycki). Przetarg na prace naprawcze ma być ogłoszony jesienią tego roku.

Za realizację inwestycji odpowiada Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. W sumie roboty obejmą 8,5 km kanałów, w ramach przedsięwzięcia powstała także śluza Guzianka II. Cały projekt wart jest ponad 300 mln zł.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich to szlak żeglowny w północnej Polsce, obejmujący Pojezierze Mazurskie o powierzchni 1732 km2. 486 km2 tego terenu zajmują jeziora. Wielkie Jeziora Mazurskie łączy 14 kanałów wodnych.

Przeczytaj także: Najciekawsze kanały wodne na świecie