Jak informuje Urząd Morski w Szczecinie, roboty związane z modernizacją toru wodnego Szczecin–Świnoujście są zaawansowane. Prace pogłębiarskie wykonano już w ponad 80%. Ich zakończenie planowane jest na przełom sierpnia i września br. Nie są to jednak jedyne działania, które realizowane są na torze wodnym.

Obecnie trwają m.in. prace przygotowawcze do umacniania skarp podwodnych przy Ostrowie Grabowskim. Budowa umocnień rozpocznie się niebawem, na przełomie czerwca i lipca. Oprócz tego trwają dostawy kamienia hydrotechnicznego do nabrzeża HUK.
W obszarze obrotnicy Orli Przesmyk realizowane są prace pogłębiarskie, które mają związek z jej przebudową, natomiast na wyspie Radolin montowane są stalowy oczep oraz platforma obsługowa. Toczą się też prace związane z wykonaniem zasypu grodzy. Ponadto, umacniane są skarpy podwodne przy nabrzeżach BON, HUK i Żeglarskim.
Na torze wodnym pracuje specjalistyczny ponton Jetsed, który wyrównuje powierzchnię dna toru i profiluje skarpy podwodne.
Jeśli chodzi o sztuczne wyspy na Zalewie Szczecińskim, rurociąg do odkładania urobku, który prowadził do wyspy W28, przełożono do wyspy W22 – w tej chwili urobek odkładany jest na nią obydwoma rurociągami. Obrzeże W28 jest już zamknięte, wkrótce rozpoczną się roboty umocnieniowe i montaż kamienia. Ten trwa już na drugiej wyspie – kamieniem umocniono do tej pory 15% skarp podwodnych.
Modernizacja toru wodnego Szczecin–Świnoujście do głębokości 12,5 m trwa od 2001 r. Obecnie realizowany jest trzeci etap inwestycji, którego celem jest uzyskanie – na długości około 62 km – głębokości docelowej. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano także m.in.: regulację skarp brzegowych bez umocnień, niwelację dna w strefie Świnoujścia, budowę i przebudowę umocnień brzegowych i budowli hydrotechnicznych z przylegającą infrastrukturą, pogłębienie i poszerzenie obrotnic statków, a także budowę nowych pól refulacyjnych w postaci dwóch sztucznych wysp wraz z przystaniami.
Wartość inwestycji to 1,4 mld zł brutto. Finał prac planowany jest na przyszły rok.
Przeczytaj także: Zalew Wiślany: obwód sztucznej wyspy prawie zamknięty

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.