Wał został już zabezpieczony. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zostanie wzmocniony workami z piaskiem. Równocześnie podejmowane są działania, które zmierzają do usunięcia rosnącego w korpusie wału drzewa, ponieważ w przypadku przewrócenia się może on zagrozić stabilności budowli.

Jak informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, pęknięcie korpusu wału nie stanowi zagrożenia dla pobliskich gospodarstw, zakładów produkcyjnych i lokalnej infrastruktury.

Przedstawiciele Wód Polskich cały czas pozostają w kontakcie ze wszystkimi służbami wojewódzkimi, powiatowymi i gminnymi w celu podejmowania kolejnych działań bieżących w zależności od rozwoju sytuacji. Wał na tym odcinku nadal spełnia swoją funkcję ochronną i jest też stale monitorowany. Tak też będzie w najbliższych dniach, również w weekend, dlatego mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie – wskazano w komunikacie.

Wał przeciwpowodziowy w Ścinawie Polskiej powstał przed 1930 r. Do 2018 r. pozostawał w administracji Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu pod nadzorem marszałka woj. dolnośląskiego.

Przeczytaj także: Ochrona przeciwpowodziowa nad Widawą dla aglomeracji wrocławskiej