Jak wygląda schemat instalacji igłofiltrowej?

Zastosowanie igłofiltrów jest dość skomplikowane i wymaga dokładnego rozplanowania wszystkich szczegółów. Przede wszystkim – kluczowe jest rozlokowanie igłofiltrów, głębokość, na którą zostaną wprowadzone w ziemię, oraz dobór urządzeń o sile adekwatnej względem zamierzonych celów do osiągnięcia. Tworzona za pomocą igłofiltrów instalacja jest najczęściej duża i skomplikowana – może składać się aż z kilkudziesięciu (lub nawet więcej) przewodów filtrujących, które będą aktywnie osuszać teren.

Typowa instalacja igłofiltrowa składa się z trzech głównym komponentów. Są to: igłofiltry, system orurowania podpięty do kolektora ssącego, a także agregat pompowy. Ich działanie polega na wytwarzaniu podciśnienia, które wywołuje zjawisko zasysania wód gruntowych. Woda jest filtrowana i prowadzona do agregatora, który następnie usuwa ją poza układ.

W dużym skrócie system igłofiltrów to system ssących osuszaczy, które doprowadzają do systematycznego obniżenia poziomu wód gruntowych.

Igłofiltry od strony praktycznej

Budowie igłofiltrów kluczowa jest końcówka ssąca, która zostaje wprowadzona w głąb ziemi. W zależności od tego, na jakim poziomie znajdują się wody gruntowe, końcówka igłofiltra powinna zostać wprowadzana na odpowiednią głębokość. Końcówka jest najczęściej wyprofilowana w sposób ułatwiający jej wprowadzenie w grunt. Najpopularniejszym rozmiarem są końcówki o średnicy 32 mm, choć znajdziesz także rozmiary mniejsze lub większe.

Po wprowadzeniu do gruntu igłofiltry są stabilizowane i ustawiane w bardziej rozbudowane ciągi. Kluczowe jest oczywiście bardzo dokładne wykonanie całej instalacji, nie tylko elementów wprowadzanych w ziemię, ale również tych znajdujących się na jej powierzchni. Im będzie szczelniejsza, tym bardziej efektywnie będzie pracował wytwarzający podciśnienie agregator.

Osuszanie i pozostałe istotne funkcje

Oprócz wspomnianego osuszania terenów i obniżania poziomu wód gruntowych, igłofiltry znajdują zastosowanie także w innych sytuacjach. Przede wszystkim, są stosowane przed wykonaniem wykopów budowlanych, zwłaszcza gdy teren odznacza się nadmierną wilgotnością. Również odwodnienia geotechniczne można wykonywać za pomocą igłofiltrów. Pozwalają one uzyskać teren w wysokim stopniu stabilny, nie narażony na osunięcia ani inne zagrożenia.

Niekiedy też igłofiltry stosuje się w rolnictwie – w celu wykonywania odwodnień plantacyjnych. Można też wspomnieć o możliwości wykorzystania igłofiltrów jako źródła poboru wody pitnej, ogrodniczej lub przemysłowej.