W rejonie Koła (woj. wielkopolskie) prowadzone są inwestycje Wód Polskich mające na celu poprawę stanu technicznego infrastruktury przeciwpowodziowej w dolinie Warty. Ich najważniejszym elementem jest remont wału przeciwpowodziowego na polderze Gozdów.
Fot. Wody Polskie w Poznaniu
Obiekt wybudowano w latach 50. XX w. między okolicami wsi Gąsiorów a obwodnicą drogową Koła. Wał wymaga gruntownej odnowy. W ramach inwestycji zostanie zmodernizowana jego lewostronna część na długości ponad 2 km. Przewidziano także wzmocnienie konstrukcji korpusu oraz dostosowanie budowli do obowiązujących norm i przepisów.
Fot. Wody Polskie w Poznaniu
Podczas robót zostaną uszczelnione korpus i podłoże wału. Zaplanowano budowę pasa komunikacyjnego na potrzeby monitoringu obiektu podczas wezbrań powodziowych. W osi korony wału zostanie wykonana przesłona przeciwfiltracyjna z zawiesiny samotwardniejącej na bazie bentonitu.
Jak informują Wody Polskie, wysoki przepływ wód powodziowych zwykle trwa trzy do czterech dni. W tym okresie woda nie powinna przefiltrować się przez wał. Jednak jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, rośnie ryzyko naruszenia stabilności konstrukcji wału. Ze względu na coraz częstsze powodzie w kraju, modernizacja wałów przeciwpowodziowych staje się koniecznością.
Fot. Wody Polskie w Poznaniu
Celem inwestycji jest zabezpieczenie i ochrona przeciwpowodziowa terenów leżących po stronie zawala, w tym szpitala powiatowego w Kole, przed wielkimi wodami Warty. W ciągu najbliższych dwóch lat planowana jest modernizacja wału na długości 6,956 km oraz odbudowa kanału ulgi w Kole. Łączna wartość tych robót to ponad 26 mln zł.
Fot. Wody Polskie w Poznaniu
Przeczytaj także: Zalew Wiślany: zaawansowana budowa sztucznej wyspy
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.