• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Nowa Sól: budowa wałów przeciwpowodziowych. Jeden odcinek gotowy

Opublikowano: 23-08-2021 Źródło: Wody Polskie RZGW we Wrocławiu

W gminach Nowa Sól i Otyń w woj. lubuskim trwa budowa wałów przeciwpowodziowych wzdłuż Odry i Czarnej Strugi. Nowe umocnienia od 2023 r. zwiększą ochronę ponad 43 tys. mieszkańców i lokalnej infrastruktury na obszarze o powierzchni 22 km kw. Gotowe są obwałowania wzdłuż Czarnej Strugi od mostu w Lubieszowie do mostu drogi S3.


Gotowy odcinek obwałowań Czarnej Strugi w rejonie Nowej Soli. Fot. Wody Polskie Gotowy odcinek obwałowań Czarnej Strugi w rejonie Nowej Soli. Fot. Wody Polskie
  • Zaawansowanie prac sięga około 25%
  • 10 km wałów zostanie zbudowanych lub rozbudowanych
  • Kończy się budowa lewobrzeżnego wału Odry

Inwestycja i środowisko

Inwestycja polega na rozbudowie istniejącego i budowie nowego wału na lewym brzegu Odry powyżej ujścia Czarnej Strugi na 2,5-kilometrowym odcinku. Trwa także rozbudowa 7,5 km wałów Czarnej Strugi, przebudowa przepustów i przejazdów wałowych. Stan zaawansowania prac wynosi około 25%. W dolnym biegu tej rzeki zaplanowano budowę wału przegradzającego dolinę ze śluzą wałową i przepompownią. W ramach ochrony środowiska zaplanowano m.in. innymi nasadzenia kompensacyjne drzew i krzewów na terenach wskazanych przez miasto oraz nasadzenia roślinności wodnej i kształtowanie nowych siedlisk dla ryb.

Mapa lokalizacji głównych elementów zadania. Źródło: Wody Polskie Mapa lokalizacji głównych elementów zadania. Źródło: Wody Polskie


To jedna z kluczowych inwestycji, które w najbliższych latach znacznie wzmocnią stopień bezpieczeństwa ochrony przeciwpowodziowej w południowo-zachodniej Polsce. Dzięki realizowanemu przedsięwzięciu wiele tysięcy mieszkańców Nowej Soli, ale także pracownicy zakładów produkcyjnych, będzie mogło czuć się o wiele bezpieczniej – mówi Mariusz Przybylski, dyrektor Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Ukończony fragment wałów Odry w rejonie Nowej Soli. Fot. Wody Polskie Ukończony fragment wałów Odry w rejonie Nowej Soli. Fot. Wody Polskie

Prace wzdłuż Odry

Na odcinku Odry od ogródków działkowych do ujścia Czarnej Strugi (około 1,5 km) budowa lewobrzeżnego wału przeciwpowodziowego weszła w fazę końcową. Wykonano już większość robót związanych z humusowaniem i obsiewem trawą, gotowy jest też przepustu wałowy nr 08. Z kolei na fragmencie od strony basenu portowego na północ w dół rzeki (1,2 km) usunięto worki z piaskiem pozostałe po wcześniejszych akcjach przeciwpowodziowych. Trwa rozbudowa nasypu korpusu wału, a w niektórych miejscach robotnicy prowadzą już humusowanie i obsiewanie skarp. Zakończono także budowę konstrukcji żelbetowych murów oporowych na odcinku ponad 100 m.

Budowa murów oporowych nad Odrą w Nowej Soli. Fot. Wody Polskie Budowa murów oporowych nad Odrą w Nowej Soli. Fot. Wody Polskie

Postępy przy Czarnej Strudze

W przypadku Czarnej Strugi wykonano m.in. obwałowania na odcinku od mostu w Lubieszowie do mostu drogi S3. Od niego w dół rzeki do rejonu osiedla Konstytucji rozpoczęto budowę nasypu i likwidację nielegalnych wysypisk śmieci na brzegach. Ruszyły też prace związane z realizacją obwałowań na odcinku 3 km, od nowego wału Odry w górę rzeki. Jednocześnie prowadzone są roboty w zakresie formowania nasypów – lewostronnego i prawostronnego wału cofkowego Czarnej Strugi – na odcinku ponad 2 km.

Wykonawcą zadania jest chińska spółka Sinohydro. Inwestycja jest realizowana przez Wody Polskie w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły oraz współfinansowana z funduszy Banku Światowego i budżetu państwa. Wartość kontraktu opiewa na 144 mln złotych.

Przeczytaj także: Kolejne inwestycje przeciwpowodziowe w dolinie Wisły na Podkarpaciu

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia