• W ramach inwestycji powstaną tama podłużna i opaski brzegowe
  • Przebudowany zostanie system ostróg
  • Zakończenie prac przewidziano na grudzień 2023 r.

Kontrakty dotyczą przebudowy systemu ostróg i budowli regulacyjnych na Odrze w rejonie Osinowa Dolnego, Gozdowic, Starej Rudnicy, Kostrzyna nad Odrą, Górzycy i na wysokości Słubic. To odcinki o sumarycznej długości 24,4 km.

Modernizacja i jej efekty

Zadaniem wykonawcy będzie przebudowa istniejących ostróg, budowa tamy podłużnej i opasek brzegowych. Ostrogi zostaną skrócone lub wydłużone, budowle regulacyjne zyskają odpowiednie rzędne korony, a skarpy będą wyprofilowane.


W wyniku inwestycji mają znacząco poprawić się warunki przepływu rzeki, ograniczone zostaną możliwości powstawania zatorów lodowych, łatwiej będzie prowadzić akcje lodołamania. Takie operacje są najlepszym sposobem na walkę z powodziami zimowym. Zatory lodowe zgromadzone w obrębie Dolnej i Środkowej Odry to poważne zagrożenie dla terenów przyległych.

Lepsze warunki dla lodołamaczy

Poprawiamy głębokości, czyli warunki nawigacyjne dla lodołamaczy, które są jedynym skutecznym narzędziem do walki z zatorami lodowymi. Jak popłynie lodołamacz, to znaczy, że również barki i statki żeglugi śródlądowej mogą swobodnie płynąć – powiedział Krzysztof Woś, wiceprezes Wód Polskich. Podkreślił też, że właśnie ostrogi na Odrze granicznej są czynnikiem wpływającym na nurt rzeki oraz na jej bezpieczeństwo w czasie mrozów.

Ochrona środowiska

To zadanie realizowane według najwyższych standardów ochrony środowiska. Pojawiają się różne nieprzyjazne głosy z zagranicy, że jest to zadanie naruszające bezpieczeństwo fauny i flory. Stanowczo to dementujemy. Na każdym etapie Wody Polskie uzyskiwały wszelkie wymagane pozwolenia. Możemy powiedzieć, że to jedno z najlepiej przygotowanych zadań pod kątem ekologicznym, ono Odrę wzbogaci, a nie będzie doprowadzać do jej degradacji – przekonywał Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

Generalnym wykonawcą została spółka Budimex, która zadanie wykona za ponad 247 mln zł. Prace będą prowadzone na terenach województw zachodniopomorskiego i lubuskiego, a skończą się w grudniu 2023 r.

Inwestycja jest realizowana w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły (POPDOW). Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (Bank Światowy) oraz Banku Rozwoju Rady Europy. Wsparcie finansowe zapewnił również budżet państwa i unijny Fundusz Spójności (Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2023).

Przeczytaj także: Kolejny etap modernizacji wału Wisły w Bieruniu