Roboty zakończyły pogłębiarki, które wykorzystano do robót w ramach zadania „Pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m”. – Zasadnicze prace czerpalne już zostały wykonane. Możemy powiedzieć, że mamy 12,5 m na torze wodnym do Szczecina – powiedział dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz.
Fot. Urząd Morski w Szczecinie
Obecnie toczą się prace związane m.in. z umacnianiem obrzeży dwóch sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim (Bryskiej [techniczna nazwa W22] i Śmięckiej [W28]), ich zaawansowanie wynosi 20%. Poza tym podobne roboty toczą się na Ostrowie Grabowskim oraz wzdłuż nabrzeży Żeglarskiego, HUK oraz Gnieźnieńskiego.
Finał wszystkich prac przewidziano na marzec 2022 r. Głównym efektem pogłębienia toru na odcinku 62 km ma być większe zanurzenie statków zawijających do portu w Szczecinie – obecnie to 9,15 m, a ma być około 11 m.
Budowa sztucznych wysp
Wyspy na Zalewie Szczecińskim znajdują się mniej więcej na wysokości 22. i 28 km toru wodnego Szczecin–Świnoujście. Wydobyty podczas prac na torze urobek (23 mln m3) został wykorzystany właśnie do ich budowy. Po zakończeniu robót jedna z nich pozostanie czynnym polem refulacyjnym, zdolnym przyjąć materiał z bieżących prac czerpalnych przez kilkanaście lat. Na obu obiektach zaplanowano nasadzenie roślinności, by mogły stać się miejscem różnorodnych siedlisk.
Parametry sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim
Powierzchnia: W22 – 123 ha, W28 – 250 ha
Średnica: W22 – 1250 m, W28 – 1780 m
Średnia wysokość: W22 i W28 – 5 m
Pojemność: łącznie 40 mln3.
Przeczytaj także: Falochron, sztuczna wyspa, most – aktualne prace na Mierzei Wiślanej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.