Trwają roboty związane z przekopem Mierzei Wiślanej. To pierwszy etap dużej inwestycji, jaką jest budowa drogi wodnej pomiędzy Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Na rozległym placu budowy realizowane są m.in. prace związane z wykonaniem falochronu, budową sztucznej wyspy czy drugiego mostu drogowego.
Budowa sztucznej wyspy w ramach przekopu Mierzei Wiślanej. Fot. materiały prasowe NDI \ Besix
Prace przy falochronach
Jeśli chodzi o falochron wschodni, zakończono już wbijanie stalowych ścianek szczelnych w jego części zasadniczej, a obecnie zakładane są ściągi. Oprócz tego, wykonywany jest narzut kamienny, trwa układanie bloków betonowych x-block plus. Wykonawca zajmuje się również podłożem i warstwą wyrównawczą z betonu oraz nadbudową na falochronie zachodnim. Rozpoczęły się produkcja i dostawy elementów x-block plus na głowice falochronów. Roboty te prowadzone są w rejonie Zatoki Gdańskiej.
Budowa sztucznej wyspy i mostu północnego
Po drugiej stronie, tj. na Zalewie Wiślanym, budowana jest sztuczna wyspa. Cały czas trwają tam roboty czerpalne oraz zasyp grobli wyspy. Wykonano warstwę kamienia hydrotechnicznego na pasie technicznym na 20 sekcjach oraz narzut z kamienia hydrotechnicznego na skarpie na 11 sekcjach. Dodatkowo, obcięto ściankę szczelną na dziewięciu sekcjach.
Trwają też prace nad budową mostu północnego. Zamontowano już barierę energochłonną oraz instalacje hydrauliczną i elektryczną. Za wykonawcą jest także już nawierzchnia na kapach chodnikowych i na jezdni. Przypomnijmy, że jest to drugi z powstających w ramach projektu mostów – pierwszy, południowy, jest już eksploatowany.
Jesteśmy w tej chwili w trakcie realizacji dwóch z trzech etapów, na jakie została podzielona budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Etap pierwszy, na Mierzei Wiślanej, jest zaawansowany w ponad 70%. Na etapie drugim, dotyczącym rzeki Elbląg, wykonawca przystąpił do robót związanych ze wzmacnianiem podłoża gruntowego pod drogę prowadzącą do nowego mostu w Nowakowie, który powstanie w ramach naszej inwestycji. W toku są również prace związane z przygotowaniem dróg technologicznych i zagospodarowaniem placu budowy pod kątem logistycznym. Jeszcze w tym roku planujemy ogłosić przetarg na etap trzeci - prace pogłębiarskie, mające scalić całą inwestycję i połączyć torem wodnym o odpowiednich parametrach Elbląg z Zatoką Gdańską – powiedział dr inż. kpt.ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.
Wśród najważniejszych ostatnio realizowanych na placu budowy przekopu Mierzei prac jest także montaż pierwszej z bram śluzy. Więcej o tych robotach pisaliśmy tutaj.
Przekop Mierzei Wiślanej: najważniejsze informacje
Powstający kanał żeglugowy będzie miał 1,3 km długości i 5 m głębokości, a jego elementami będą śluza oraz konstrukcja zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony zatoki i zalewu. Z kolei nowa droga wodna będzie miała 22 km długości i szerokość od 60 do 120 m. Budowa toru wodnego pozwoli skrócić drogę między portami morskimi w Gdyni i Gdańsku a portem w Elblągu o 94 km i ominąć tym samym kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Piławską.
Realizacja I etapu inwestycji – przekopu Mierzei Wiślanej – potrwać ma do połowy przyszłego roku.
Zobacz nasz serwis specjalny: PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.