• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Mrożenie gruntu na budowie tunelu pod Świną

Opublikowano: 04-11-2021 Źródło: tunel-swinoujscie.pl

Pięć miesięcy potrwa mrożenie gruntu na budowie tunelu w Świnoujściu. Operacja umożliwi wykop pod wyjścia ewakuacyjne z obiektu, który powstaje pod cieśniną Świną. Będzie to najdłuższa podwodna przeprawa w Polsce. Jej otwarcie planowane jest na jesień 2022 r.


Fot. tunel-swinoujscie.pl Fot. tunel-swinoujscie.pl

Zastosowanie metody zamrażania gruntu ma zminimalizować ryzyko niestabilności wykopu i zalania wodami gruntowymi. Wykorzystany zostanie roztwór solanki, schładzany do nawet -35 st. Celsjusza. Będzie on krążył w zamkniętym systemie rur i przenosił ciepło z gruntu do instalacji, a później do atmosfery. Średnia temperatura zamrożonej bryły gruntu to -10 st. Celsjusza dla piasków i gliny oraz -8 st. Celsjusza dla kredy.

Obecnie wykonawca przygotowuje się do montażu rur, przez które przepuszczony zostanie płyn chłodzący. Gotowa jest już konstrukcja wzmacniająca obudowę tunelu przy wyjściu ewakuacyjnym nr 1, montowana jest analogiczna dla wyjścia nr 2.

Fot. tunel-swinoujscie.pl Fot. tunel-swinoujscie.pl

Cała operacja potrwa około pięć miesięcy. Proces, dzięki któremu temperatura gruntu spadnie (jest to mrożenie aktywne), powinien zakończyć się w około 40 dni, natomiast podtrzymanie niskiej temperatury w trakcie przebijania się przez obudowę tunelu (mrożenie pasywne) to mniej więcej 100 dni.

Prace realizowane są w różnych punktach placu budowy, po obu stronach tunelu – na wyspie Uznam oraz na wyspie Wolin. Cały czas trwa demontaż maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine), która drążyła obiekt pod cieśniną, spawane i montowane są uchwyty, które wyciągną jej poszczególne części. Czyszczona jest też komora odbiorcza.

Fot. tunel-swinoujscie.pl Fot. tunel-swinoujscie.pl

Przy pomocy maszyny TD trwa wiercenie otworów i montaż kotew dla wsporników pod prefabrykaty, czyli elementów koniecznych do wykonania między innymi jezdni czy pułapu dla kanału wentylacyjnego, znajdującego się w górnej części rury tunelu. Do komory startowej wprowadzono również maszynę TULC, która będzie służyć do betonowania i deskowania wsporników oraz montażu prefabrykatów konstrukcji wewnętrznych – wyjaśnia Jacek Król, inżynier rezydent z konsorcjum SWECO/Lafrentz, które prowadzi nadzór nad inwestycją.

Zaawansowane są też roboty drogowe. Na Uznam w 90% wykonano warstwę wiążącą i roboty brukarskie, natomiast na wyspie Wolin realizację oceniono na 60% (warstwa wiążąca) i 50% (prace brukarskie). Wkrótce rozebrane zostaną istniejące drogi, a ulice Fińska i Duńska łączone będą z nowym układem drogowym.

Tunel w Świnoujściu wraz z drogami dojazdowymi to prawie 3,2 km nowej trasy. W najgłębszym miejscu obiekt znajdzie się około 38 m p.p.m. Koszt inwestycji to ponad 900 mln zł.

Zobacz nasz serwis specjalny: TUNEL W ŚWINOUJŚCIU

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia