Pojawiły się informacje, że Cypel Orłowski w Gdyni został naruszony przez zimowe sztormy. To na nowo wywołało dyskusję o zatrzymaniu erozji tego miejsca.
Klif Orłowski w Gdyni. Fot. Filip Olejowski
- Stanowisko ws. klifu zajęli naukowcy
- Od lat 30. XX w. jest chroniony jako rezerwat przyrody
Cypel Orłowski (inaczej nazywany Klifem w Redłowie, Klifem Orłowskim lub Orlą Głową) to stromy brzeg morski Kępy Redłowskiej. Ma 650 m długości, zbudowany jest z głównie z gliny morenowej pochodzenia lodowcowego i piasku.
TVP3 Gdańsk poinformowała, że klif został naruszony przez zimowe sztormy,, co na nowo wywołało dyskusję, czy w ogóle, a jeśli tak – w jaki sposób zatrzymać erozję tego miejsca. Stanowisko w tej sprawie zajęli naukowcy. W oświadczeniu zaznaczono, że najnowsze badania wielu instytucji mówią, iż erozja klifu następuje od strony lądu a nie morza, na skutek deszczu, mrozu i wiatru, morze tylko zabiera osuwający się z lądu materiał. Wskazano także, że cypel jest tak widowiskowy tylko dlatego, że morze wciąż usuwa usypujący się materiał, jeżeli zastopuje się ten proces, klif przeobrazi się w lekko pochylone zbocze.
Powołując się na badania, w oświadczeniu napisano również, że proces cofania się brzegu morskiego nie jest nieskończony – klif w końcu sam sobie usypie falochron naturalny z grubszego materiału (głazy), którego nie zabiorą fale. Do tego podkreślono, że każda ingerencja inżynierska w brzeg powoduje lawinę konsekwencji dla naturalnych procesów przepływu wody, falowania i transportu rumowiska. Progi podwodne chronią obszar tylko bezpośrednio za nimi, za ostatnim progiem pojawia się znów zwiększona erozja. Żeby utrzymać plażę na miejscu, trzeba by serię progów budować aż do portu w Gdańsku.
Wskazano na rekomendację międzynarodowej organizacji Helciom, mówiącej o zachowaniu naturalnych procesów brzegowych wszędzie tam, gdzie nie występuje konieczność ochrony ważnych dóbr kultury lub infrastruktury.
Cypel Orłowski to miejsce chronione
Klif Orłowski to jedno z najpopularniejszych wśród mieszkańców i turystów miejsc Gdyni i jednocześnie jedna z ikon polskiego wybrzeża. Wzdłuż niego prowadzi nadmorska trasa spacerowa do Sopotu. W lutym 2018 r. doszło do osunięcia się części klifu. Na plażę, na szerokości 40 m, spadło 1000 ton piasku. Osunął się fragment w granicach rezerwatu przyrody Kępa Redłowska, gdzie, dla zachowania naturalnych procesów, nie prowadzono działań dotyczących ochrony brzegu.
Od lat 30. XX w. Cypel Orłowski jest chroniony jako rezerwat przyrody, a od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej to element obszaru Natura 2000 (siedliskowego i ptasiego). U jego podnóża znajduje się inny chroniony unijnym prawem obiekt – kamienne rafy.
Pod wspomnianym stanowiskiem podpisali się dyrektorzy: Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Gdyni; Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego w Gdyni; Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie.
Przeczytaj także: Przekop Mierzei Wiślanej. Ścianki, pale, most – rozpędza się II etap
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.