• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Zbiornik Rzeszów – ostatnia faza prac odmuleniowych

Opublikowano: 11-08-2022 Źródło: PGW Wody Polskie

Na stopniu wodnym w Rzeszowie rozpoczął się ostatni etap odmulania. Dzięki temu zostanie odtworzona pojemność retencyjna zalewu rzeszowskiego.


Refuler wydobywa osady ze zbiornika w Rzeszowie. Fot. Wody Polskie Refuler wydobywa osady ze zbiornika w Rzeszowie. Fot. Wody Polskie

Prace odmuleniowe będą prowadzone na obszarze Natura 2000 na odcinku o długości przekraczającej 3 km. Z 15 ha powierzchni czaszy zbiornika zostanie usuniętych około 180 tys. m3 osadu. W robotach będzie zastosowana koparka pogłębiająco-refulerujaca (refuler) oraz pomocniczo koparki z osprzętem łyżkowym na pontonach. Transport mułu na brzeg odbędzie się z użyciem taśmociągów i rurociągów. Po jego usunięciu zwiększy się retencja obiektu.

Rurociąg transportuje muł na deponię. Fot. Wody Polskie

Rurociąg transportuje muł na deponię. Fot. Wody Polskie

Osady zostaną zgromadzone na terenie deponii głównej, znajdującej się na prawym brzegu Wisłoka w obrębie zbiornika (powyżej zapory). Następnie urobek trafi do miejsce docelowego zagospodarowania w Siedliskach w gminie Lubenia.

Obok prac zasadniczych zaplanowano odłowienie małż w okolicy wysepek i przeniesienie ich na stanowiska zastępcze. Nadzór malakologiczny określi szczegóły postępowania, będzie też nadzorował te działania.

Po załadowaniu osady zostaną wywiezione na miejsce zagospodarowania. Fot. Wody Polskie

Po załadowaniu osady zostaną wywiezione na miejsce zagospodarowania. Fot. Wody Polskie

Wykonawcą robót jest spółka Transpol Lider z Łojewa (woj. kujawsko-pomorskie). Odmulanie ma się zakończyć w grudniu 2022 r.

Do tej pory usunięto z czaszy zbiornika prawie 0,5 mln m3 osadów z obszaru o powierzchni około 17 ha (na długości 1,1 km). Wydano na nie 50 mln zł. Całkowite koszty prac to niemal 70 mln zł.

Projekt „Odtworzenie pierwotnej pojemności zbiornika przystopniowego w Rzeszowie na rzece Wisłok” jest współfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 (oś priorytetowa II. Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu).

Przeczytaj także: Ustronie Morskie: jak zabezpieczyć brzeg Bałtyku? Będą trzy warianty

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.