• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Woltman 90DRe, czyli pierwsza elektryczna palownica o tak dużej mocy

Opublikowano: 29-11-2022 Źródło: zewnętrzne

Tegoroczna Bauma, czyli największe na świecie targi maszyn budowlanych, w tym na potrzeby geotechniki, zgromadziła w Monachium 3,2 tys. wystawców z 60 krajów oraz 495 tys. odwiedzających z ponad 200 państw. To cykliczne wydarzenie, w trakcie którego zawsze dochodzi do premierowych pokazów sprzętu czy technologii. W tym roku można było przekonać się, że producenci maszyn w trosce o środowisko zaczynają stawiać na rozwiązania elektryczne. Duże wrażenie zrobiła premiera Woltman 90DRe, czyli jednej z pierwszych na świecie w pełni elektrycznej palownicy o tak dużej mocy.


Palownica Woltman 90DRe-4 Palownica Woltman 90DRe-4

Palownica Woltman 90DRe została zaprojektowana i wyprodukowana przez Dieseko Group na zamówienie firmy BAM, czyli holenderskiego wykonawcy robót geotechnicznych. Jej pojawianie się na rynku ma związek z działaniami rządu Holandii, który postanowił, że począwszy od 2030 r. każda produkowana w tym kraju maszyna budowlana ma być zeromisyjna.

Palownica Woltman 90DRe-5 Palownica Woltman 90DRe-5

Woltman 90DRe, czyli siła tkwi w energii elektrycznej

Moc wszystkich zainstalowanych baterii w palownicy Woltman 90DRe wynosi łącznie aż 1200 kWh, a żywotność każdej z nich producent określa na 20 lat. Maszyna zdolna jest przenieść moment obrotowy na stole wiertniczym na poziomie aż 50 Tm, wiercąc pale o maksymalnej długości 32 m.

Woltman 90DRe – parametry wyjątkowej palownicy:

  • długość prowadnicy: 19–36 m
  • maksymalna waga palownicy (z głowicą wiercącą plus narzędzie): 93 tony
  • maksymalny moment obrotowy: 500 kNm
  • nośność wciągarki głównej: 100 ton
  • nośność wciągarki posuwu: 30 ton
  • nośność wciągarki pomocniczej: 12 ton
  • szerokość w transporcie: 3500 mm
  • moc elektryczna: 613 kW
  • wydajność systemu hydraulicznego: 800 l/min
  • pojemność baterii w palownicy: 200 kWh
  • pojemność baterii w agregacie: 1000 kWh
  • żywotność baterii: 20 lat
  • zasilanie sieciowe: 400 V
  • typ podłączenia sieciowego 63 & 125.

Palownica Woltman 90DRe-3 Palownica Woltman 90DRe-3

Na tym jednak nie koniec nowości Dieseko Group, ponieważ poza palownicą producent zaprezentował zestaw składajacy się z agregatu zasilającego PVE700e oraz wibromłota PVE24VMe, a oba urządzenia są oczywiście elektryczne. Sercem agregatu nie jest jeden silnik spalinowy, a dwa elektryczne.

Agregat PVE700e-1 Agregat PVE700e-1

Co warte zauważenia, agregat może być zasilany bezpośrednio z sieci albo z baterii znajdujących się w agregacie zapasowym, co jest szczególnie ważne, jeśli nie występuje możliwość dostępu na placu budowy do infrastruktury energetycznej.

Agregat PVE700e-2 Agregat PVE700e-2

Wibromłot PVE24VMe to z kolei pierwsze tego typu urządzenie wysokiej częstotliwości, które wykorzystuje zmienny moment, a napęd elementów skrzyni wibracyjnej zmieniono z hydraulicznego na elektryczny o identycznych parametrach, a jedynym hydraulicznym układem (na tę chwilę) pozostał zacisk-szczęka oraz hydrauliczny siłownik zmiennika momentu.

Zastosowane baterie pozwalają urządzeniom, w zależności od warunków na danym placu budowy, pracować od 8 do 10 godzin, a ponowne ładowanie odbywa się z sieci elektrycznej i trwa do 8 godzin w pełnym cyklu. Co jest kluczowe, zastosowanie baterii nie wyklucza użycia zestawu nawet srogą zimą, odwrotnie, może pracować do -30 stopni Celsjusza (i aż do 50 stopni „na plusie”).

Wibromłot PVE24VMe oraz agregat PVE700e Wibromłot PVE24VMe oraz agregat PVE700e

Są także inne zalety

Z punktu widzenia firm wykonawczych kluczowe jest, by posiadany przez nie sprzęt był uniwersalny, mógł być wykorzystywany do różnego rodzaju robót, bo przecież cechą charakterystyczną tej branży jest ciągła zmiana miejsca pracy i realizowanie robót w skrajnie różnych warunkach gruntowych. Dlatego warto podkreślić, że poza zeroemisyjnością, inną ważną zaletą agregatu PVE700e jest zdolność do napędzania nie tylko wibromłota PVE24VMe, ale także innych maszyn Dieseko Group, w tym młotów hydraulicznych i pomp do robót czerpalnych.

Sam zobacz wyjątkową palownicę

Najważniejszym celem wprowadzania do budownictwa ciężkich maszyn zeroemisyjnych jest czysta, ekologiczna praca w centrach miast, w pobliżu biur czy mieszkań, gdzie do tej pory tradycyjny plac budowy wiązał się z uciążliwościami dla sąsiedniej zabudowy. Takie wymagania stawiane są już wykonawcom robót w krajach Beneluksu, a także w Szwecji i Anglii. Z całą pewnością trend ten niedługo dotrze także do Polski, bo przecież w walce o czyste powietrze w naszych miastach nie wystarczy tylko likwidacja kiepskiej jakości pieców. Trzeba iść o kilka kroków dalej. Warto podkreślić, że zastosowanie palownicy Woltman 90DRe oznacza redukcję emisji CO2 aż o 80 ton w skali roku!

Jak z bliska wygląda palownica Woltman 90DRe? Jak działa? W jaki sposób odbywa się sterowanie tą maszyną? Tego wszystkiego i jeszcze więcej będzie można dowiedzieć się 13 grudnia 2022 r. w fabryce WOLTMAN w holenderskiej miejscowości Giessenburg, kiedy to zorganizowany zostanie jej specjalny pokaz. Zaprezentowane zostaną także agregat zasilający PVE700e oraz wibromłot PVE24VMe.

Zatem do zobaczenia! Więcej informacji: www.diesekogroup.com/demoday

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!