Na placu budowy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu kończą się prace przygotowawcze i zaczynają zasadnicze. Wkrótce rozpocznie się palowanie, które wzmocni i ustabilizuje podłoże pod wykonanie fundamentów bloku energetycznego CCGT, jednego z najnowocześniejszych w Europie.
Na placu budowy elektrowni CCGT w Grudziądzu zostanie zainstalowanych 1500 pali. Fot. Energa
- Długość pali o przekroju 40x40 cm wyniesie od 9 do 20 m
- Testowe palowanie potwierdziło wybór rozwiązania
- Nie przekroczono norm drgań i hałasu
Palowanie to standard na dużych budowach
Zakończono badania gruntu, zniwelowano i przygotowano teren. Napowietrzne linie 110 kV zastąpiono podziemnymi kablami. Przesyłają już prąd ze stacji elektroenergetycznej Grudziądz Węgrowo. Kolejny etap to palowanie.
Pale przenoszą część obciążeń w kierunku bardziej wytrzymałych i nośnych warstw gruntu. Palowanie jest zadaniem standardowym – umożliwia wykonanie płyt fundamentowych, gwarantuje stabilność i bezpieczeństwo pracy maszyn i urządzeń. Jest ważne przy wznoszeniu masywnych obiektów o dużych obciążeniach na ograniczonej powierzchni. Taka będzie elektrownia gazowo-parowa w Grudziądzu.
Pozytywne wyniki testów i rozpoczęcie palowania
Pod głównymi obiektami elektrowni znajdzie się około 1500 pali o przekroju 40x40 cm. Będą instalowane w różnych strefach, zależnie od umiejscowienia głównych urządzeń. Ich długość wyniesie od 9 do 20 m. Średnia masa pala to w przybliżeniu 4,5 tony. Wykonawca zrealizował już palowanie testowe i poddał pale szczegółowym badaniom. Obciążenia próbne wykazały, że wybrane rozwiązania spełnią wymogi dla fundamentów elektrowni. Palowanie rozpocznie się jeszcze w grudniu 2022 r. i potrwa do maja 2023 r. (z uwzględnieniem przerwy zimowej).
Hałas i drgania zgodne z obowiązującymi normami
Podczas testów palowania sprawdzono zgodność z uwarunkowaniami środowiskowymi, w tym normami dotyczącymi hałasu i drgań.
Wizualizacja elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu. Źródło: Energa
W trakcie badań w fazie testowej profesjonalne urządzenia posiadające wymagane certyfikaty wzorcowania mierzyły hałas i drgania. Wyniki pomiarów przeprowadzonych zgodnie z obowiązującymi normami potwierdziły, iż realizowane przez nas prace nie powodowały przekroczeń standardów obowiązujących na mocy prawa. Aspekty te poddane zostały sprawdzeniu podczas kontroli jakie prowadzone były na terenie budowy, między innymi przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Nie wykazały one żadnych nieprawidłowości czy naruszeń – informuje Dariusz Rakowski, kierownik projektu w spółce CCGT Grudziądz.
Jeden z najnowocześniejszych bloków parowo-gazowych
Elektrownia gazowo-parowa w Grudziądzu o mocy netto 560 MW zostanie uruchomiona w 2025 r. Będzie jedną z najnowocześniejszych takich jednostek w Europie. Z siecią elektroenergetyczną zostanie połączona za pomocą odległej o 300 m stacji elektroenergetycznej. Gaz ziemny zapewni gazociąg przesyłowy Gaz-Systemu. W odległości 1 km od elektrowni powstanie stacja redukcyjna. Sprawność bloku energetycznego przekroczy 60%.
Przeczytaj także: Na Dolnym Śląsku może powstać elektrownia szczytowo-pompowa o mocy 750 MW
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.