Obwodnica Ostrowca Świętokrzyskiego będzie mieć 2,7 km długości oraz klasę GP (główna ruchu przyspieszonego). Obecnie prowadzone są prace związane m.in. z zagęszczaniem i wzmocnianiem podłoża gruntowego.
Wzmacnianie podłoża gruntowego. Fot. GDDKiA
Jednojezdniowa trasa zostanie poprowadzona pięcioma mostami i wiaduktem nad drogą powiatową. Rozpoczęto już palowanie w miejscu przyszłych obiektów mostowych. Łącznie w ramach budowy obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego wykonane zostaną około 2 tysiące pali stabilizujących podłoże gruntowe (mają być instalowane na głębokość 6-8 m).
Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), w związku ze zmiennym rodzajem gruntu na obszarze inwestycji wykonywane jest także wzmocnienie podłoża przy użyciu specjalnych kolumn betonowych z głowicą kruszywową. Poza tym dla szybszego odprowadzenia wody wykorzystywane są m.in. dreny pionowe (do głębokości 6-11 m).
Budowa obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego
Obwodnica Ostrowca Świętokrzyskiego powstaje w nowym śladzie – od węzła na skrzyżowaniu z DW755 do ul. Opatowskiej, która jest tzw. wylotówką z Ostrowca w kierunku Opatowa i Rzeszowa. Będzie częścią drogi krajowej nr 9. Wszystko ma być gotowe w 2024 r. Wartość kontraktu wynosi 52,9 mln zł.
Inwestycja prowadzona jest w formule „projektuj i buduj”. W ubiegłym roku skończyły się prace projektowe, w październiku ostateczne stało się zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). W listopadzie wykonawca rozpoczął roboty przygotowawcze.
Przeczytaj także. Droga S19: roboty przy portalu przyszłego tunelu [FILM]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.